Knock Out

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

Katharina Schmitt (Německo)

KNOCK OUT

1 m, 1 ž

Hra je inspirována obrazovým cyklem Gerharda Richtera 18. říjen 1977, který se zabývá tehdejší teroristickou organizací RAF. Cyklus funguje jako formální východisko, jako rámec textu, jednotlivé scény se jmenují jako obrazy. Hra však není o RAF – jde o přitažlivost bojujících a o hranici mezi bojem a terorem.

V devíti obrazech se tak rozehrávají jednotlivé scény – rukojmí a únosce, bachař ve vězení, otec a vzpurná dcera, izolovaný vězeň, vdova po oběti – postavy jsou v ohrožení. Konkrétní situace mají velké scénické napětí a zároveň osvětlují mechanismy boje – proti systému, soupeři, proti sobě samému. Od dětské hry až k nasazení vlastního těla jako zbraně zkoumá text hranice mezi regulérním bojem a anarchistickým terorem, přičemž se vyhýbá zjednodušujícím hodnocením.

Hra obdržela v roce 2006 cenu Jakob-Michael-Reinhold-Lenz-Preis za dramatiku, v říjnu 2011 ji uvedl v autorčině režii německý rozhlas – premiéru měla v listopadu 2007 v divadle Theaterhaus Jena.

Medailonek autorky

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz