Kočka v oreganu (Vincenc)

Titul v originále: Invincible

Žánr: komedie
Překladatel: Michal Zahálka
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Torben Betts (Velká Británie)

KOČKA V OREGANU / VINCENC (INVINCIBLE)

přeložil Michal Zahálka
2 m, 2 ž

komedie

Intelektuálové Oliver a Emily se přestěhují z ¨Londýna na sever Anglie. Jednak tam je levnější bydlení, jednak Emily coby vzorná salónní levičačka touží po tom, aby jejich děti vyrůstaly mezi „skutečnýma lidma“. Dva tihle „skuteční lidé“ teď míří na návštěvu: Dawn a Alan, manželé odvedle, které Oliver s Emily pozvali na přátelské posezení. V úhledném obýváku se střetne metropolitní kavárna s kulturou plechovkového piva, na povrch vyplouvají dávné ambice, touhy i předsudky. Někde kolem brousí jedna otravná kočka, leckdo skrývá temné tajemství a není vůbec jisté, že celé tohle blízké setkání třetího druhu dopadne dobře.

Jedna z nejúspěšnějších současných londýnských komedií měla premiéru v březnu 2014 v komorním Orange Tree Theatre, kde o ni byl takový zájem, že se záhy přesunula do St. James Theatre. Obě tato uvedení provázela mimořádná přízeň publika i nadšené kritiky, které ji mj. přirovnávaly k Bohovi masakru Yasminy Rezy. Klíčem k úspěchu je způsob, jakým Betts – odchovanec Alana Ayckbourna – pracuje se stereotypy a jejich nabouráváním a hlavně s žánry. Kočka v oreganu je konverzačně-situační komedií, ale obsahuje velice silnou tragickou linku a tematizuje podstatné (a nijak zvlášť humorné) aspekty života v současném světě. Nabízí vycizelované dialogy, spoustu humoru i vážného citu a velké herecké příležitosti pro dva herce a dvě herečky okolo čtyřicítky.

Česká premiéra - prosinec 2016, Klicperovo divadlo Hradec Králové, pod názvem Vincenc, v režii Petra Štindla.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz