Kollaps

Titul v originále:

Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Phillip Löhle (Německo)

KOLLAPS (KOLAPS)

3 m, 2 ž (5 postav, variabilní obsazení)

Co bychom dělali, kdyby došlo ke konci světa? Jaké sny jsme si nikdy nesplnili a které to vlastně měly být? Jaké máme hodnoty a co z nich zbyde, až nastane doslova konec světa. Co byste udělali jako poslední věc, než zemřete? Pětice postav je postaveno před neřešitelnou otázku, idealizuje si jednoduchý život a nemá vlastně žádný náhradní plán. Podnikatel si chce vzít alespoň život, ovšem dozvíme se, že je smrtelně nemocný. Nezaměstnaný mladík si zase pořídí zbraň, ovšem neumí s ní zacházet. Mezi dalšími postavami vznikají narychlo unáhlené románky. „Proč sakra zrovna dneska?!“ zní heslo této sarkastické, stejně jako hořké hry o naší nemohoucnosti postavit se vyšší vůli.

Hra o zániku světa se odehrává v den, kdy se svět přiblížil zániku, a den poté. Nefunguje internet, neteče voda, nejde proud, ve vzduchu jsou jedy a ptáci padají z nebe, světem zmítají nepokoje, islamismus, terorismus, světová revoluce. Nicméně den poté náhlým obratem zase vše funguje a vzduch je čistý. Mezitím několik lidí řeší, co by měli dělat, když už jim mnoho nezbývá, a nedojdou k žádnému správnému řešení.

Philipp Löhle patří k nejúspěšnějším dramatikům své generace, ve své další hře opět dokázal, že i závažná témata dovede podat inteligentně a zábavně, přičemž kriticky nastavuje zrcadlo dnešní společnosti. Jeho postavy jsou nuceny vystoupit z normality do výjimečného stavu, což navozuje komické i více závažné situace.

Hru napsal autor na zakázku divadla Hessisches Staatstheater ve Wiesbadenu, kde byla uvedena v dubnu 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz