Kollektivet

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: dánština
Postavy: muži 4 ženy 5

Thomas Vinterberg / Mogens Rukov (Dánsko)

KOLLEKTIVET / DIE KOMMUNE (KOMUNA)

4 m, 5 ž

Kodaň, rok 1975. V komuně musí lidé používat jednu koupelnu a jíst pospolu, všichni členové komuny jsou přesvědčeni, že v jejich domě panuje ta správná realita, že jejich společenské a politické přesvědčení žít pospolu v jedné velké rodině je správné.

Avšak někdy vítězí biologie nad filozofií. Annu, zakladatelku a „matku“ komuny, opustil její dlouholetý přítel a souputník Erik. Zamiloval se totiž do dvacetileté Emmy. Je to těžké a složité jak pro Annu, tak pro jejich společnou dceru Freyu. Emoce navíc jitří jejich společný život v domě a zejména pak nastěhování Emmy do komuny. Jak může vše bez problémů fungovat, když pod jednou střechou žije stará a nová láska spolu s dcerou a mužem? Jak to snášejí singles Virgil a Mona a ja se s tím vyrovná nerovný pár Ditte a Steffen? A jaký je na celou věc rozhodující názor doyena komuny Oleho?

Hra bez příkras popisuje kolize individuálního chtění se zásadami komuny, ukazuje 70. léta 20. století a pomalý nástup již neidealistických 80. let.

Hru uvedl vídeňský Burgtheater (Akademietheater) v režii T. Vinterberga v září 2011.

Text máme k dispozici v originále a v německém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz