Komámassony, hol a stukker?

Titul v originále:

Autor: Gábor Görgey
Žánr: komedie
Jazyk: maďarština
Postavy: muži 5

Gábor Görgey (Maďarsko)

KOMÁMASSONY, HOL A STUKKER (CHODÍ PEŠEK OKOLO)

5 m

bláznivá komedie

Groteskní příběh pěti individuí uzavřených v jedné místnosti, ve společnosti jednoho revolveru – každého z nich zbraň láká, protože mu dává příležitost vládnout nad ostatními. Jde o pět zvláštních a směšných postav a každý má odlišnou představu o své moci.

Drsný mafián s drsnými způsoby, nacionalista v kroji s představou ráje ve své zemi, chudý vesničan se zápalem močového měchýře, aristokrat a intelektuál. Modelová pětice v modelových situacích vygradovaných ve své směšnosti až na hranici grotesky. Inteligentní humor autora v sobě nese několik úrovní a stává se výpovědí o našem krutém chování v kruté době kolem nás. Postavy tak roztáčejí nezastavitelný kolotoč gagů, při kterých nám i občas zamrzne úsměv na tváři.

Drsná komedie patří k nejoblíbenějším slovenským hrám (premiéra Astorka Korzo 1990, znovuobnovená 2003, ocenění Dosky '98 v kategorii Objav sezóny 1997/1998).

Gábor Görgey (1929) působil jako divadelní dramaturg či umělecký šéf Maďarské televize, roku 2002 se stal ministrem kulturního dědictví Maďarska. Je autorem několika her, lyriky i prózy - jeho hry jsou přeloženy do mnoha jazyků. Za svou spisovatelskou činnost získal řadu významných literárních ocenění, např. Cenu Józsefa Attilu či Cenu Tibora Déryho.

Hru pro vás právě překládáme do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz