Konečně šťastná?

Titul v originále: Happy now?

Žánr: komedie
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 3

Lucinda Coxon(ová) (Velká Británie)

TEĎ JSI ŠŤASTNÁ? (HAPPY NOW?)

z angličtiny přeložila Jitka Sloupová

4 m, 3 ž

Anglická dramatička a scénáristka Lucinda Coxonová napsala tragikomedii z prostředí anglické střední třídy. Hlavní postavou je žena, která má zdánlivě všechno a od které se v dnešní době také všechno očekává. Kitty je vzdělaná matka dvou dětí, která se snaží najít rovnováhu mezi náročným povoláním manažerky charitativní organizace a rodinným životem. V hotelovém baru se setkává s téměř padesátníkem Michaelem, manažerem pracujícím ve stejném oboru. Michael je muž průměrného vzhledu, s dobrým rodinným zázemím, který se zaměřuje na ženy jako je Kitty, na ženy unavené z nároků, které jsou na ně kladeny. Prozrazuje Kitty svoje triky, ale jeho otevřené návrhy ji popudí. Kitty udržuje přátelský vztah s gayem Carlem, kterému se svěřuje se svými zážitky. Carla akceptuje i manžel Johny, který opustil kariéru právníka a stal se učitelem na státní škole. Johny vede i mimoškolní aktivity, které mají sbližovat děti různé víry. Přestože vydělává méně než Kitty, práce ho uspokojuje.

Kitty má napjatý vztah s matkou, která neustále bojuje o přízeň Kitty se svým manželem, který ji už před lety opustil. Matka se zaobírá jen sama sebou, přestože otec Kitty je vážně nemocný.

Kitty a Johny pořádají pravidelné večeře, kterých se zúčastňují Carl a přátelé Miles a Bea, dobře zabezpečení příslušníci střední třídy. Miles pracuje v právní firmě, kterou Johny opustil, a stává se z něj cynický alkoholik, jehož ironické komentáře osvěžují hru. Beu nejvíce zajímá zařizování interiéru jejich domu. Miles a Bea chtějí přemístit dceru z Johnyho školy, kam chodí děti různého sociálního i etnického původu. Johny je proti a v hádce jim sdělí, že výborné hodnocení jejich dcery byl pouze výraz jeho dobré vůle. Rozejdou se ve zlém. Manželství Milese a Bey se rozpadá a Miles se dočasně nastěhuje k Johnymu a Kitty. Bea se chce osamostatnit a stát se poradkyní v oboru životního stylu, na což jí stačí krátký kurs.

Kitty se na pohřbu nadřízené znovu potkává s Michaelem. Tentokrát svádí Michaela Kitty, ale je odmítnuta. Kitty, kterou ovládá pocit vyčerpanosti a nenaplněnosti, se vrací domů.

Hra byla uvedena v Národním divadle v Londýně v roce 2008. O jejích kvalitách svědčí i skutečnost, že byla společností spisovatelů British Writers Guild nominována v každoroční soutěži na nejlepší hru roku.

Premiéru chystají Městská divadla pražská na rok 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz