Korunovace

Titul v originále: Koronacja

Žánr: hra
Překladatel: Jiří Vondráček
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 5

Marek Modzelewski (Polsko)

KORUNOVACE (KORONACJA)

z polštiny přeložil Jiří Vondráček

4 m, 5 ž

Sonda do partnerského – manželského života dnešních zatím bezdětných třicátníků, kteří se stěhují do velkých měst za vidinou nového života. Kompromisy, nebo dál hledat svoji cestu?

Hlavní postava Matěj je lékař, jenž se ocitl na životní křižovatce. Má zdrženlivou praktickou ženu (s níž nespí), milenky (prostitutku a bývalou spolužačku, jež o jeho manželství ví), otce, který jej neustále podceňoval, přičemž jeho výchovu i celou rodinu zanedbával, matku, jež Matěje prakticky se svojí matkou vychovala a dovedla až k lékařskému povolání. K práci, která jej moc nenaplňuje Raději by se věnoval svému koníčku, fotografování. Činnosti, kterou si sám vybral a u níž cítí, že by ji mohl vykonávat odpovědně a s láskou a snad v ní i něco dokázat. Spolu s hlavním hrdinou na scéně viditelně vystupuje i další postava – Král, Matějovo alter ego, svědomí, jeho druhé Já, který jízlivě komentuje jeho jednání a chování. Matěj předstírá před rodiči hodného poslušného syna, před manželkou milujícího manžela, před známými spokojeného naplněného lékaře, před milenkou výkonného hřebce. Matěj se rozhodne po své třicítce začít hledat novou životní cestu – jenže Král ho neopouští ani na krok a opustit staré a přijmout nové není jednoduché...

Korunovaci bychom mohli charakterizovat jako hořkou komedii. Život plyne v banalitách, v každodenním zápolení a hašteření. Zdrojem humoru jsou výborně odpozorované situace a dialogy, promluvy neobyčejně důvěrně známé, překvapující svou samozřejmostí a opakovatelností.

Korunovace je čtvrtá hra Modzelewského (povoláním lékař radiolog, pracuje i jako dramaturg), byla uvedena co by první inscenace projektu Laboratoř dramatu ve varšavském Národním divadle v roce 2004. Česká premiéra proběhla v divadle Komedie / Centru východní dramatiky v říjnu 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz