Kouzelné flétny druhá část (fragment)

Titul v originále: Die Zauberflöte - Zweiter Teil

Autor: Johann Wolfgang Goethe
Žánr: libreto
Překladatel: Petr Štědroň
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 7

Johann Wolfgang von Goethe (Německo)

KOUZELNÉ FLÉTNY DRUHÁ ČÁST (fragment)

z němčiny přeložil Petr Štědroň

10 m, 7 ž, sbory

Krátké veršované libreto, které kopíruje scénický půdorys Schikanederovy Kouzelné flétny a domýšlí její děj. Postavy i dějiště jsou shodné.

Královna noci nezapomíná na nepřátelství s královským párem Taminem a Paminou. Těm se po dlouhém čekání narodí syn, temná Královna jej však nechá unést. Protože ale proti vůli únosců působí síly dobra, nemohou duchové dítě unést, a proto jej Monostatos zakleje do zlaté rakvičky. Dítě volá z rakvičky, ale nikdo ho nemůže osvobodit. Ztrápení rodiče upadají do stavu letargického spánku, ze kterého procitají jen zřídka.

Děj se přenáší k lesní chýši, v níž žijí opeření Papageno a Papagena. Ačkoli jim nic nechybí a kouzelnou flétnou si lákají zvěř, kterou se mohou živit, nejsou spokojení. Zjistí, že je to tím, že nemají žádné děti. Vyřknou tuto prosbu a ačkoli by ji rádi vzali zpět, stane se, že se v jejich chýši objeví vejce, ze kterých vyskáčou dva synové a dcera.

Královský dvůr lká, rozptýlit zármutek však přicházejí, na pokyn ducha světla Sarastra, Papageno s Papagenou se svým veselým vyprávěním o vejcích, ze kterých se vyklubaly děti. Papageno těší krále a královnu hrou na flétnu, která přináší klid a zapomenutí strastí. Kněží přinášejí zprávu, kde se nachází zakleté královské dítě. Tamino a Pamina přijdou do skalní hrobky, kde dítě leží. Když dítě uslyší hlas rodičů, promluví a zakletí je zlomeno - strážci Královny noci prohrají boj s rodičovskou lásku. Rakvička se otevře a z ní vystoupí Genius, který unikne strážcům se lvy, vystoupá na oblohu a odletí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz