Krajní meze (Extremities)

Titul v originále: Extremities

Žánr: hra
Překladatel: Marta Ljubková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 3

William Mastrosimone (USA)

KRAJNÍ MEZE (EXTREMITIES)

z angličtiny přeložila Marta Ljubková

1 m, 3 ž

hra o 2 jednáních

Komorní drama, v němž autor pracuje svým obvyklým způsobem: používá prvky napětí, střídajících se pocitů viny a nejistoty, kdo je oběť a kdo útočník.

Hlavní hrdinka Marjoire tráví klidné odpoledne doma, když se objeví Raul. Nejdřív se zdá, že jde o omyl, Raul je ovšem čím dál tím agresivnější a Marjorie se pokusí znásilnit. Ta má ovšem štěstí, podaří se jí ubránit (nastříká mu sprej do očí) a v další scéně se role obracejí. Spoutaný Raul se stává obětí a Marjoire jeho mučitelkou. Ukazuje se, že dům, v němž bydlí tři ženy, dlouhodobě sledoval a znásilnění plánoval. Marjorie ho mučí za hranice snesitelnosti. Domů se postupně vrací spolubydlící Patricia a Terry - s nimi se měřítko spravedlnosti postupně vychyluje na obě strany. Nebyly svědky násilí páchaném na Marjorie, proto soucítí s právě trpícím Raulem; Marjorie argumentuje, že když ho pustí, spravedlnosti se nedovolá a ještě jí Raul později znovu ohrozí. Všechny řeší patovou situaci, přičemž Raul se postupně snaží vlichotit submisivní Terry i rozhodné Patricii. V průběhu pochopitelně na povrch vyplouvají vzájemné animozity a skrytá traumata všech tří žen.

Klíčový okamžik přichází ve chvíli, kdy Marjorie u Raula objeví nůž a zopakuje téměř slovo od slova scénu znásilnění, v níž však hrozí, že ho zařízne. Raul se přizná, že brutálně znásilňuje ženy a trvale uniká. Zbylé dvě ženy jdou na policii.

Hra nesklouzává k modelovosti, byť k ní značně tenduje, pro svou neustálou relativizaci viny, resp. provokující neschopnosti či nemožnosti (ne)vinu prokázat. Potenciálně napínavý text se skvělými hereckými příležitostmi.

Autor text údajně napsal inspirován příběhem své známé, která byla znásilněna, ale porota ji neuvěřila a identifikovaného zločince propustila. Ten ji dokázal svou výhrůžkou vyděsit natolik, že se raději přestěhovala na opačný konec Států. Na odjezdu Mastrosimonovi prozradila, jak lituje okamžiku, v němž propásla možnost se pomstít - a jak drsná by její pomsta byla. Mastrosimone se rozhodl tento nenaplněný okamžik přenést na jeviště.

Česká premiéra proběhla v dubnu 2009 v Západočeském divadle Cheb, poté hru uvedla např. ostravská Komorní aréna v lednu 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz