Král přeci jen nemiluje herectví

Titul v originále: Kralju ipak ne svida se gluma

Autor: Dževad Karahasan
Žánr: hra
Překladatel: Mihad Mujanović
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 2

Dževad Karahasan (Bosna a Hercegovina)

KRÁL PŘECI JEN NEMILUJE HERECTVÍ (KRALJU IPAK NE SVIĐA SE GLUMA)

z bosenštiny přeložil Mihad Mujanović

5 m, 2 ž

Na středověkém královském dvoře panuje sklíčená atmosféra. Místní vládce a jeho nejbližší mají vzájemně značně komplikované vztahy, které vystoupí na povrch až po vraždě dospívajícího syna nemocného vojevůdce Thomase a královy příbuzné Leticie. Zatímco monarcha intenzivně pátrá po vrahovi, šašek Sirvo chystá neobvyklý mirákl pro vladařovo pobavení. Do představení se zapojuje také bývalý král Richard, nyní troska bez jazyka, rozdavačná děvka Sarha a přivandrovalý Vagant.

Královo vyšetřování vede k dramatickému odhalení: vojevůdce a šašek jsou spiklenci, které váže neobvyklé pouto. Zatímco Thomas v minulosti jen nadutě rozkazoval, Sirvo oddaně plnil jeho možná i nemožná přání. To on mu vyhrával bitvy, dohazoval ženy a přijímal nelichotivé role, které mu lenní pán vybral. Šaškova zhrzenost ovšem nyní dostoupila vrcholu, a tak se rozhodne vše odhalit prostřednictvím miráklu. Král ale jeho hru prohlédne a v zájmu koruny, pro niž nezná bratra, možný skandál utne hned v zárodku. Sirvo neustupuje a jeho pud sebezáchovy mu velí Thomase zabít. Šaškova životní dráha vzápětí končí na hranici, kterou si dobrovolně vybral za svůj hrob.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz