Králova řeč

Titul v originále: King´s Speech

Žánr: hra
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 2

David Seidler (Austrálie/USA)

KRÁLOVA ŘEČ (KING´S SPEECH)

přeložila Jitka Sloupová

7 m, 2 ž

Málo známo je, že předlohou oscarového filmu o logopedických problémech krále Jiřího VI . je divadelní hra, kterou před časem napsal americko-australský scénárista David Seidler (mj. Král a já), a z kterou teprve po smrti královny matky zpracoval do filmového scénáře. Text je momentálně k dispozici k uvedení v Česku.

Ve 30. letech 20. století se ve Spojeném království princ Albert, druhorozený syn krále Jiřího V., trápí s vážným problémem – koktáním.

Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. a skandální abdikaci krále Eduarda VIII., je princ Bertie nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (budoucí královna matka) domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči, Australanem Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě.

Hra, podle níž vznikl nejúspěšnější film roku 2010, ověnčený mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů, měla premiéru ve Velké Británii v únoru 2012 v divadle Yvonne Arnaud v Guilfordu. U nás zaujala diváky hned několika scén (č. premiéra ND Brno / březen 2013, dále např. Divadlo Pod Palmovkou / duben 2013, DFXŠ Liberec / listopad 2013, VD Pardubice / duben 2014, SD Uherské Hradiště / leden 2017...).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz