Královna K

Titul v originále: Kuningatar K

Autor: Laura Ruohonen
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Královna K je paralelou švédské královny Kristíny a obrovských rozměrů dosahujícího úhoře. Označena korunou panovnice putuje Kristína svým vnitřním světem, podobna úhoři noří se do nepoznaných sargasových hlubin, do temnoty svého lidského bytí. Centrální téma hry je soustředěno k otázkám velikosti a moci ve společnosti maskulinní hegemonie: Jakých dimenzí nabývá v tomto prostředí mladá královna, vládce ženského pohlaví, která hledá sebe sama a přitom vnímá ostatní vždy o několik centimetrů menší než skutečně jsou? Konfigurací a úvahami historických postav (Descartes) Ruohonen otevírá aktuální etické otázky moderní doby. Autorka mísí efektivně elementy humoru a tragédie. Její ironizující analýza současnosti přechází s exaktními obrazy přírody do poetického jazyka, který byl a je oceňován severskými kritiky pro svou krásu a živost.

Královna K byla upravena do jevištní podoby v roce 2002, inscenována v Národním divadle v Helsinkách 2003. Hra byla uvedena ve Francii, Německu, Velké Británii. Švédské divadlo Dramaten připravuje její produkci na rok 2005.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz