Královna zákusků

Titul v originále: A sütemények királynöje

Autor: Béla Pintér
Žánr: hra
Překladatel: Jan Čumlivski, Gertrud Korpič
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 3

Ústřední postavou hry je školačka Erika, která zavádí diváka do svého každodenního světa, který - jak se postupně ukazuje - má velmi daleko k poklidnému a láskyplnému pohádkovému dětství, jak si jej obvykle zpětně představujeme. Na pozadí Eričina dětského světa plného drobných radostí i zklamání se odvíjí napínavé drama s překvapivým rozuzlením. Hra plná palčivých témat ze současnosti se zabývá mimo jiné problematikou sexuálního zneužívání, domácího násilí či deformací rodinných vazeb; s originalitou, nápaditostí a jazykovou invencí, jež jsou pro autora typické.

Ve hře se střídá náboženský jazyk s jazykem komunistických sloganů, což vyvolává jedinečnou atmosféru kořeněnou ironickým humorem. Jazyk si libuje v humorných slovních hříčkách, které překrucuje a míchá různé jazykové oblasti jako je folklór, slang, nebo dialekt. Je to velice svébytný, ojedinělý styl, který už dlouhá léta plní jeho divadlo na břehu Dunaje.

Pintérův soubor Pintér Béla és Társulata a jeho hry slaví úspěchy na domácí scéně i zahraničních festivalech, patří k nejzajímavějších zjevům maďarské dramatiky. Béla hry sám režíruje a obyčejně v nich i sám hraje, zejména hlavní role agresorů. Mezi jeho témata patří neobvyklé životní situace, kterými autor sám prošel a podává je v upřímných, někdy až bolestných jevištních obrazech.

U nás byla hra poprvé uvedena ve formě scénického čtení v rámci dne maďarské dramatiky v červnu 2012 v Divadle Na zábradlí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz