Kráska a zvířata

Titul v originále:

Autor: Ivan Blažek, Oldřich Popek
Žánr: muzikál
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 2

Ivan Blažek, Oldřich Popek

KRÁSKA A ZVÍŘATA

6 m, 2 ž

muzikál

Děj je situovaný do časů třicetileté války, od jejíhož počátku si letos připomeneme čtyři sta let. Drancovanou zemí se probíjí trojice dezertérů. Kapitán a dva řadoví žoldnéři, které po letech bojů válka už omrzela. Touží po jediném - usadit se někde v bezpečí a užívat si bohatství, které stačili narabovat. Oním vysněným rájem se má stát Magdeburg, město dostatečně silné a dostatečně opevněné, aby odolalo dobyvatelům.

Vidina pohodlného života za hradbami Magdeburgu je to jediné, co muže na útěku spojuje. Žoldnéři mají naloupeno, jenže neznají cestu a dobře vědí, že z lovců se v těchto časech snadno může stát štvaná zvěř. Kapitán nemá nic, jak však tvrdí, ví, kudy se do města dostat. Za to mu jeho kumpáni slíbili třetinový podíl na kořisti. Navíc má mocného spojence, samotnou Smrtholku.

Trojice narazí na opuštěnou vydrancovanou vesnici, kde se rozhodne počkat do tmy. Všichni vesničané jsou mrtví nebo utekli. Až na Marii, která se ke své smůle vrátila, a to jen proto, aby se přesvědčila, zda jejího nenáviděného muže při přepadení skutečně zabili. Dezertéři ji najdou a Marie považuje svůj osud za zpečetěný. Jenže mordování ani znásilňování se protentokrát nekoná, pro žoldnéře je cennější živá.

Marie totiž dobře ví, kudy do Magdeburgu - jak se ukáže, na rozdíl od kapitána. Ten tak má rázem problém: se slibovanými podíly se může rozloučit, smířit se s tím ovšem nehodlá. Jenže je jeden proti dvěma, a tak mu nezbývá než dál čekat na vhodnou příležitost. Ta se díky Marii naskytne rychle - kráska ve vojácích probudí zbytky galantnosti a kapitán vymyslí zdánlivě kratochvilnou zábavu, jak si zkrátit čas do setmění. Rozehraje několik pohádek, z nichž ta poslední je pro dvojici žoldnéřů osudná - kapitán v roli rytíře zákeřně zabije draka představovaného jedním z vojáků, druhého v nastalém zmatku zastřelí Marie.

Z kapitána je rázem bohatý muž a na svůj díl se může těšit i Marie, tedy pokud jej dovede do Magdeburgu. Z dvojice jsou napřed spojenci z nutnosti, pak možná i něco víc. I v třináctém roce války můžete toužit po lásce. Jenže kapitán už slíbil věrnost Smrtholce a ta zradu neodpouští. Žádá, aby Marii zabil, kapitán odmítne a nabídne svůj život, tenhle obchod ale Smrtholka nebere. Toho, kdo ji slouží, ze služby jen tak nepropustí.

V pohádkách bývá „láska silnější než smrt“, v téhle to však neplatí. Magdeburk padne, obětí masakru, který otřásl celou tehdejší Evropu, je i Marie. Kapitána mezi mrtvými nenajdete, Smrtholka jeho zradu pomstí jinak. Nechá jej žít, musí jí sloužit dál.

Oldřich Popek je pražský muzikant a skladatel. S písní Na kopečku v prachu cesty ze hry Sorry, blaničtí rytíři od stejné autorské dvojice se v roce 2017 probojoval do semifinále prestižní celosvětové soutěže The UK Songwriting Contest.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz