Krás(k)a na scéně

Titul v originále: Compleat Female Stage Beauty

Autor: Jeffrey Hatcher
Žánr: komedie
Překladatel: Zdeněk Bartoš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 16 ženy 8

Jeffrey Hatcher (USA)

KRÁS(K)A NA SCÉNĚ (COMPLEAT FEMALE STAGE BEAUTY)

přeložil Zdeněk Bartoš

16 m, 8 ž

Historizující komedie z divadelního prostředí, která se odehrává v Londýně v době restaurace (šedesátá léta 17. století).

Hlavním hrdinou je Edward Kynaston, skutečně žijící muž, homosexuál, poslední restaurační herec, který ještě hrál ženy, než král Karel II. zakázal vystupování mužů v ženských rolích na jevišti. Ze skutečnosti pocházejí vedle panovníka i další postavy a hlavně prostředí někdejšího londýnského divadla. V něm Hatcher rozehrává napínavý a propracovaný příběh člověka, který ze dne na den přijde o slávu, peníze, postavení, ale hlavně o publikum, svůj životní motor. Moderně nahlíži také ambivalentní sexualitu hlavního hrdiny a ve hře nechybí otevřené sexuální scény.

V prvním dějství se Edward nachází na vrcholu slávy: hraje roli Desdemony, jež je jeho mistrovským dílem. Ve stejné úloze se v konkurenčním divadle objeví první žena na londýnském jevišti, Margaret Hughes. Není z toho ani skandál ani sezónní záležitost: protože herečkou se chce stát i králova ordinérní milenka Nell, vymůže si na svém mocném milenci nový zákon - a Edward musí odejít.

Ve druhém dějství se opovrhovaný homosexuál nachází na dně společnosti, permanentně opilý předvádí po hospodách jakousi variantu dnešní travesty show. Vyhledá ho Marie, švadlena z divadla, která ho vždycky milovala. Snaží se mu pomoci, ale Edward nepotřebuje ani lásku ani heterosexuální vztah, nýbrž divadlo. K němu se zpět vrací díky Nell: král chce vidět Benátského Maura (neboli Othella) a ukáže se, že Margaret není tak dobrá herečka, jak se kdysi myslelo... Ve vrcholné scéně se scházejí někdejší rivalové, aby Edward vysvětlil Nell, jak hrát Desdemonu - scéna je tedy předvedením divadelní zkoušky v praxi. Drobným podvodem se pak Edward ujímá hlavní role a ve své první mužské úloze sklízí obrovský úspěch (historický Edward se skutečně přehrál do mužských rolí a zazářil zejména v Jindřichovi a dalších Shakespearových hrách).

Výpravná hra bohatá na různorodé scény a postavy nabízí mnoho hereckých příležitostí, je vtipná, a navzdory určité tezovitosti zábavná a živá, nápaditě mísí veřejné se soukromým, smyšlené s historií a nabízí pohled do divácky atraktivního prostředí, jímž je divadelní zákulisí.

Hra byla v roce 2004 zfilmována pod názvem Stage Beauty. Česká premiéra proběhla v březnu 2008 v Západočeském divadle Cheb.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz