Krásná vzpomínka

Titul v originále: Souvenir

Autor: Stephen Temperley
Žánr: hra, komedie, hra se zpěvy
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

KRÁSNÁ VZPOMÍNKA (SOUVENIR)

1 m - hudebník, 1 ž

Broadwayská hra (výborná komediální příležitost pro starší herečku) o neuvěřitelné, ale skutečné postavě hudebních dějin, paní Florence Foster Jenkinsové, zpěvačce, která sice neměla hudební sluch, ale přesto dokázala vyprodat Carnegie Hall. U nás Jenkinsová není obecně známá, v USA se ale tato doslova výjimečná umělkyně v poslední době stala předmětem obnoveného zájmu a divadelních textů snažících se rozšifrovat její osobnost existuje dokonce několik.

Jenkinsová milovala hudbu a snažila se jí naplno věnovat, ačkoli ji od toho odrazovali rodiče i manžel. Ve vyšším věku ale dědictvím nabyla dostatečného majetku a konečně se mohla hudbě věnovat plně. Text retrospektivně sleduje vývoj zpěvaččiny kariéry očima jejího korepetitora Cosmé McMoona. Když ji poprvé slyšel zpívat, nevěřil vlastním uším, ale potřeboval peníze, a tak přijal nabízenou práci. Sám měl umělecké ambice jako skladatel populární hudby, ale nikdy se nedokázal prosadit a celý život strávil jako klavírista. Dvanáct let po boku paní Jenkinsové se nakonec stalo obdobím jeho největší slávy.

McMoon na svoji zaměstnavatelku vzpomíná pouze v dobrém a dokonce mu chybí, i když se po jejím boku téměř vždy cítil trapně. Paní Jenkinsová, upřímná milovnice vážné hudby, netušila, jak mizerně zpívá a že se stává populární, protože se posluchači krásně baví na její účet. Souhlasila i s pořízením nahrávek (dnes k dispozici např. na Youtube). Vstupenky na její řídká vystoupení byla vždy vyprodaná dlouho předem a to platilo i pro její legendární koncert v Carnegie Hall.

Když zde ale zpívá své oblíbené Ave Maria, lidé křičí smíchy a paní Jenkinsová najednou zapochybuje. Něco není v pořádku? McMoon ale už dávno pochopil, že ve výstřední osobě paní Jenkinsové je cosi obdivuhodného - sveřepost, se kterou dokázala prosadit svůj životní sen. A proto ji ujistí, že diváci byli pouze hluboce dojati. Na vrcholu své kariéry, měsíc po velkém koncertu, paní Jenkinsová umírá.

Premiéra proběhla na Berkshire Theatre Festivalu v roce 2008. Česká premiéra v Divadle Ungelt v listopadu 2021.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz