Krátká spojení

Titul v originále: Krátke spojenia

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 4

Vladislava Fekete (Slovensko)
KRÁTKE SPOJENIA

6 m, 4 ž

Vítězný text anonymní soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 2008 vychází ze životní zkušenosti své autorky, která - podobně jako hrdinka hry - vyrostla jako příslušnice slovenské menšiny v srbské Vojvodině, ovšem od dob studií žije v Bratislavě. Kontakt mezi postavou, nazvanou prostě Ona, a jejími nejbližšími probíhá prostřednictví „krátkých spojení" moderními komunikačními prostředky - telefonáty, sms-zprávami a e-maily. V tom se možná neliší od zbytku populace „civilizovaných" zemí. Jednotlivá krátká spojení však v této hře probíhají mezi postavami stovky kilometrů vzdálenými. Zpočátku také představují jen povrchní předivo, pod nímž se začnou rýsovat světy postav a jejich příběhy v retrospektivních i v současnosti probíhajících scénách.

Ona se právě bolestně rozchází s ním, ženatým partnerem, který nedokáže řešit svou složitou situaci. Přitom je odsouzena donekonečna poslouchat referáty o každodenních událostech v životě své matky, ponořené do světa slovenské menšiny ve Vojvodině. Funguje také jako nejbližší důvěrnice svého homosexuálního přítele Miliji, který prochází podobnou krizí jako ona - ovšem kdesi na britských ostrovech. A konečně funguje jako záchranná kotva pro svoji patnáctiletou neteř a srbskou rodinu své sestry Dary, která se rozpadla pod vlivem válečných traumat.
Při jednom z mála skutečných setkání se obě sestry shodnou na tom, že: „Keby sme vedeli, že sa to takto skončí... Nikdy by sme sa nenarodili. Odmietli by sme to! V pôrodnici by sme sa vyjebali na takýto život." Ona má svůj kufr vždy připravený pod postelí - problém je, že sama se do něho nevejde...


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz