Krindlekrax

Titul v originále: Krindlekrax

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10 ženy 2

Philip Ridley (Velká Británie)
KRINDLEKRAX
10 m, 2 ž

„Dětská hra". V „nejpřátelštější" ulici na světě, v Lizard Street, se začne připravovat školní hra. Na roli titulního hrdiny, který má vystoupit v legendárním kusu z dějin ulice, bude vypsán konkurs. Hlavní postava, chlapec Ruskin, by tuhle roli rád hrál, ostatně se vášnivě zajímá o divadlo a text už umí zpaměti, dostane ji však Elvis, bývalý Ruskinův kamarád, teď puberťák, který terorizuje celou ulici. Není však čas na to, aby Ruskin truchlil: v ulici začíná řádit tajemný drak Krindlekrax, o jehož existenci se Ruskin dozví od svého nejlepšího přítele, školníka Corkyho. Zbytek příběhu zná Ruskinův otec, který kdysi ze zoo odnesl mládě krokodýla. To se pak ztratilo a od té doby ulici čas od času - teď jako obrovský ještěr - terorizuje. Nakonec se Ruskin odhodlává a vydává se po Corkyho stopách do kanalizace pod ulicí. Tak se stane opravdovým hrdinou a Krindlekraxe zneškodní. Realita se prolíná s fantazií: Elvis onemocní, a tak ho na vystoupení musí zaskočit Ruskin, který nejenže v roli exceluje, navíc ještě změní vyznění legendy (konec je k drakovi smířlivý) a obnoví přátelství s Elvisem.
Didaktický kus potvrzuje všechny tradiční pohádkové pravdy a využívá klasických postupů tohoto žánru.
Hra vznikla adaptací původně literární předlohy, která pod stejným názvem vyšla roku 1991, divadelní text je z roku 2002.
Philip Ridley je britský výtvarník, spisovatel, filmový režisér, fotograf. Literárně debutoval na konci osmdesátých let povídkami, soustavně se věnuje též dětské tvorbě. V Česku byla uvedena jeho hra Rtuť (divadlo Letí, 2006).


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz