Krüppelgespräche

Titul v originále: Krüppelgespräche

Autor: Erwin Riess
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2

Erwin Riess

KRÜPPELGESPRÄCHE (Rozmluvy na kolečkách, doslova Mrzákovy rozmluvy)

2 muži, statisté

Groll, invalida na vozíčku, se rozhodl, že se nenechá omezovat svým postižením. Doprovází ho sociolog Tritt, neboť doufá, že tak získá materiál pro sociologickou studii. V šesti dramoletech se odehrávají epizodky ze života tělesně postižených. Groll navštěvuje golfová hřiště, naviguje lodě na Dunaji, kontroluje toalety pro postižené na Manhattenu. Zakládá také silologii, vědu o existenci a zániku obřích venkovských sýpek a prosazuje se v závodech oráčů. Najednou se však zalekne návštěvy městské knihovny. Ať už však v hospodě na Alexandrově náměstí rozvíjí teorii německého sjednocení z hlediska tělesně postižených, nebo ve vášnivých výpadech atakuje své rodné město s jeho zhoubnou láskou ke psům, či když "unáší" Tritta do "nové" Evropy, ustavičně tak dává tomuto ochotnému, avšak svým způsobem bezmocnému, sociologovi nové lekce.

Se sarkastickým humorem je tu předveden život člověka, který ve svém postižení vidí zároveň i obrovskou šanci. Situační komika scén a slovní vtip bez zábran smazávají předsudky a strach z kontaktu u obou stran. Groll a Tritt jsou jako průvodci cizinců po světě, který působí exoticky, ačkoliv je vlastně úplně všední.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz