Kryptogram

Titul v originále: Cryptogram

Žánr: drama
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

1 m, 1 ž, 1 chlapec

Mametova hra z roku 1994 je rodinným dramatem odrážejícím současnou nejistotu v nejintimnějších lidských vztazích.
Desetiletý John se připravuje na výlet, který má podniknout se svým otcem a jeho přítelem Dellem. Tatínek se však z práce dlouho nevrací. John nemůže usnout. Když na naléhání své matky zamíří zpět do svého pokoje, najde otcův vzkaz - Robert své ženě Donny vzkazuje, že ji opouští. Dell utěšuje Donny a zdá se, že zaujme Robertovo místo. Donny si však v Dellově chování všimla jistých nesrovnalostí. Kde se u něho vzal vojenský nůž, který dříve patřil Robertovi? Dell se neubrání jejímu výslechu a přizná, že nůž od Roberta dostal za to, že mu půjčoval svůj byt ke schůzkám s jeho přítelkyní. Otřesená Donny Della vyhodí. Je přesvědčená, že všichni muži v jejím životě ji zradili.
O měsíc později se Donny pokouší uklidnit Johna, který má horečku, a dostat ho do postele. Je tu i Dell, který se snaží usmířit si Donny. Donny ho odmítá jako lháře a nahromaděné napětí si vybíjí na vystrašeném Johnovi, který oba vyrušuje neustálými návraty a podivnými otázkami o životě a smrti a tvrdí, že slyší hlasy, které ho volají. Chce od Donny přikrývku, která už čeká zabalená na stěhování... Aby se zbavila jeho neodbytnosti, dá Donny Johnovi do ruky otcův nůž, aby si sám pokrývku zase vybalil. John stoupá s nožem v ruce do svého pokoje...

Česká premiéra proběhla v podání divadla X10 v pražském prostoru DuP v únoru 2020.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz