Kryšpínův projekt

Titul v originále: Kryšpínův projekt

Autor: Zuzana Sílová, Jaroslav Vostrý
Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Zuzana Sílová a Jaroslav Vostrý

KRYŠPÍNUV PROJEKT

3 m, 3 ž

Podtitulem hry je „komedie ze současnosti". Dobové zařazení je prostředkem k převedení renesanční zápletkové komedie do současnosti plné podnikatelů, mobilních telefonů a předmanželských smluv. Hraje si se starou typologií postav, zamilovaný mladík již nedokáže být tak oddán své vyvolené, dělí se o ní se svými obchodními klienty. Milenka je zde poněkud chladně kalkulující intelektuálkou. Její aktivní služebnicí je sestřenice z venkova. Postavu zamilovaného otce zastupuje matka, čerstvá vdova potřebující být středem pozornosti všech mužů v okolí. Chytrý sluha - intrikán, je zaměstnanec zaneprázdněného nápadníka. Rozřešení zamotané situace přináší zámožný otec lehkovážného mladíka. Hlavním významovým posunem hry oproti renesanci je přes šťastný konec neschopnost opravdového citu a vášně všech postav, kteří příliš kalkulují a spíš než o lásku jim jde o výhodný sňatek.

Podnikatel Valtr by se chtěl oženit s dcerou bohaté vdovy Hronové Angelikou. Je však příliš zaměstnán a tak pověří svého zaměstnance Kryšpína, aby mu pomohl s námluvami. Angelika je vázaná svatební smlouvou se synem milionáře Odoly, ten se však již oženil. Kryšpín se spojí s Lízou Angeličinou sestřenicí, vetře se do jejich domu a začne pracovat na svém úkolu. Rozhodne se však trochu přehodnotit své cíle a začne pracovat ve vlastní prospěch, svádí starou Hronovou a podvede Valtra při výpočtu odměny za zprostředkování. Sám je ale nakonec napálen a vše skončí „dobře". Odola si vezme Hronovou a Valtr Angeliku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz