Kšeft jako každý jiný

Titul v originále: Ein Job wie jeder andere

Autor: Martin Morlock
Žánr: komedie
Překladatel: Vladislav Kilian
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

Martin Morlock (Německo)
KŠEFT JAKO KAŽDÝ JINÝ (EIN JOB WIE JEDER ANDERE)
z němčiny přeložil Vladislav Kilian
2 m, 3 ž
komedie

Skvělá komedie o špinavých praktikách bulvárního tisku. Odehrává se v roce 1974 ve Spojených státech, může být ale bez problému přenesena i do současnosti.
Redaktor bulvárního plátku Evening Dispatch Tom Heston je autorem ne příliš úspěšného seriálu o vdovách slavných mužů. Aby zvýšil jeho oblibu, vymyslí se svou přítelkyní, ne příliš inteligentní modelkou Janet Wealeovou, geniální plán - novou tváří seriálu se stane její krásná kamarádka Petula Pintlepricková, která si bude hrát na vdovu smyšleného dobrodince Charlese Noblehearta Pintlepricka, který údajně celý život zasvětil pomoci chudým a bezmocným lidem po celém světě. Petulin příběh má skutečně neuvěřitelný úspěch. Tisk i televize chtějí s mladou vdovou dělat interview, pátrají po zajímavostech z jejího i manželova života, je zvána na nejrůznější dobročinné akce, zahrnována drahými dary, její nápadník Ramiro Aguardiente, jistý latinoamerický rejdař, chce dokonce založit nadaci Charlese Pintlepricka.
Po několika měsících už má Petula své role plné zuby a odmítá ve hře nadále pokračovat. Nakonec si svůj záměr rozmyslí, aby pomohla sociologovi Larrymu Landgraveovi, který chce o Charlesovi napsat habilitační práci. Během společných rozhovorů se do sebe Larry s Petulou zamilují. V tom se ovšem objeví stará alkoholička Norma O´ Brianová, která tvrdí, že muž na fotografii, která byla v novinách uveřejněna jako fotografie Charlese Pintlepricka, není Charles, ale její manžel, a že vše prozradí novinářům, pokud jí Tom s Petulou nezaplatí. Tom se Normy nakonec úspěšně zbaví, Larry, který byl celé situaci přítomen, však pochopí, že Charlesův dojemný příběh je jen snůška lží. Přestože Petulu miluje, tvrdošíjně trvá na odhalení pravdy. Rozzlobená Petula se hned další den provdá za milionáře Ramira.
Jejich svatební cesta je zdánlivě zároveň dobročinnou plavbou po rozvojových zemích, kam Ramiro dodává léčiva. Ve skutečnosti jsou ale v bednách zbraně a Ramiro umírá při výbuchu jedné z nich. Petula se tedy definitivně stává slavnou vdovou a Tom samozřejmě neváhá využít situace ve svůj prospěch. Najednou chce odhalit pravdu o Charlesi Pintleprickovi, Petulu představit jako notorickou lhářku, ne-li psychopatku zapletenou do pašování zbraní, a okořenit tak celý Ramirův příběh.

V tom ale zasahuje Larry. Namluví Tomovi, že Ramiro byl skutečně dobrodinec, že jako zločince ho prezentují jen jisté tajné služby, a že pokud noviny otisknou tyto lži, budou pak muset celé Ramirově rozvětvené rodině platit odškodné za pošpinění dobrého jména. Tom mu uvěří a Petula je tak uchráněna dalšího pronásledování. Je naprosto šokovaná, když zjistí, že Larryho historka je jedna velká lež, že jeho čestnost a pravdomluvnost jsou najednou pryč, a že se mezitím dokonce stal profesorem díky habilitační práci na téma Podstata dobroty, představovaná životem a činností Charlese Noblehearta Pintlepricka. Přesto ale nakonec vykročí ke šťastné společné budoucnosti.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz