Kulturnyj sloj

Titul v originále: Kulturnyj sloj

Autor: Michail Durněnkov, Vjačeslav Durněnkov
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 6 ženy 1

Vjačeslav a Michail Durněnkovi (Rusko)

KUĽTURNYJ SLOJ (KULTURNÍ VRSTVA)

6 m, 1 ž

Ve třech dějstvích se seznámíme se třemi dvojicemi. Žijí v jednom městě s velkým chemickým závodem. Všechny tři dvojice se ve svých dialozích dotknou tématu kultury či umění a jejich nezbytnosti. A smutku, jaký se člověka zmocní, když jeho cesta nikam nesměřuje.

Dědeček a Saša žijí spolu v jedné domácnosti, Saša je malíř, ale oba zřejmě živí Dědečkova penze. Dědeček potřebuje někoho, s kým by si mohl promluvit, a také někoho, komu předat své „učení", svoji znalost života - aby lidé nebyli tak apatičtí a bez zájmu, aby si nenechali nic nalhávat a o svém životě přemýšleli. Saša je na to, aby se stal skutečným Dědečkovým žákem, příliš skeptický.

V druhém dějství se nad vodkou setkává Jurik s Konstantinem, který Jurikovi vyčítá jeho lenost, neangažovanost a otupělost. Jejich debata dojde až k bodu, kdy Konstantin drží Jurikovi na krku nůž a pod pohrůžkou smrti ho nutí odpovídat na otázky o literatuře, filozofii a historii rockové hudby.

V posledním dějství Konstantin přivádí nové nájemníky do paneláku, kde bydlel Dědeček a Saša. Sotva se Máša a Genja stačí rozhlédnout, objeví se zde bláznivý Sofronov, soused, který je posedlý hlukem. Máša pak z retrospektivy popisuje, že se později dozvěděli, že v jejich bytě kdysi hořelo. Trpěla zde hroznými pocity úzkosti a prázdnoty. Brzo se museli vystěhovat.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz