Kurt and Sid

Titul v originále: Kurt and Sid

Autor: Roy Smiles
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Roy Smiles (Velká Británie)

KURT A SID (KURT & SID)

z angličtiny přeložil Petr Onufer

2 m

„Kurt: Jsem utahanej. Pekelně utahanej. Z kamarádů, ze sebe, ze svýho hlasu… Potřebuju si kapku oddychnout. Kdybych si tak mohl jenom kapku oddychnout.“

Černá komedie o fiktivním setkání dvou hudebních legend, Kurta Cobaina (1967 – 1994) a Sida Viciouse (1957 – 1978). Hra začíná v okamžiku, kdy se frontman americké skupiny Nirvana Kurt Cobain chystá spáchat sebevraždu, a zjeví se mu anglická punková ikona konce 70. let Sid Vicious ze Sex Pistols. Vicious, který si sám prošel podobným peklem jako Cobain, peklem charakterizovaným neschopností unést popularitu, drogovou závislostí, depresemi a nakonec sebevraždou, se mu pokouší jeho úmysl rozmluvit. Vedou spolu kousavý, břitce vtipný i překvapivě reflexivní dialog, v němž ironicky komentují své národy a v rychlém tempu po sobě střílí postřehy o drogách, slávě, hudbě i o aspektech svých životů a kariér. A od nich se posléze odrážejí k obecnějším úvahám o slávě, popularitě či možnostech, jak prožít život, a o odpovědnosti k němu, stejně jako k blízkým lidem.

Celý příběh se odehrává v nadreálném oparu. Přestože je jasné, že k jejich setkání nikdy ve skutečnosti nemohlo dojít, obě postavy od začátku vystupují jako reálné bytosti. Sid Vicious si není jist, zda je opravdu tím, za koho se vydává, a Cobainův zdrogovaný mozek některé věci jednoduše neřeší. Návštěvník v jeho bytě tudíž může být stejně tak přelud jako např. vlezlý fanoušek-imitátor. Tato iluze je narušena zhruba v polovině hry, kdy Kurt Sida zastřelí. Vicious cítí zásah kulky a padne k zemi, za pár okamžiků se však probere nezraněn. Od této chvíle se postupně odhaluje fakt, že Sid Vicious je výplodem Cobainova podvědomí, smyšlenkou, před níž hodlá obhájit své rozhodnutí vzít si život:

Sid: Nevěřím v nic. Nic neobdivuju, nic nevyznávám, nic nechci, v nic nevěřím. A přesto sis vybral mě – představu o mně – abych tě zachránil.

Kurt: Protože jsem věděl, že mě nedokážeš přesvědčit.

Sid: Hrál jsi na jistotu?

Kurt: Jako vždycky.

Sid ve svém úkolu zabránit Kurtovi v sebevraždě neuspěl, nepomohl ani snový výlet do vesmíru, kdy ho zavedl vprostřed hvězdné oblohy a umožnil mu nahlédnout na planetu Zemi z nadhledu. Punková legenda uznává porážku, ale Cobaina neopouští, zůstává s ním do poslední chvíle, protože z vlastní zkušenosti ví, jak nepříjemné je umírat sám. Hra končí výstřelem, jímž Kurt Cobain předčasně ukončil svůj život, a vstoupil do společnosti muzikantů s podobným osudem, do společnosti Janis Joplin, Jima Morrisona, Jimmiho Hendrixe - a Sida Viciouse.

Hra měla premiéru v září 2009 v Londýně. Je napsaná suverénním, živým jazykem plným kolokvialismů i vulgarit (neurážejících a přirozeně zapojených), dialog obou postav si drží spád i mimořádné napětí, přestože od začátku nemůže být pochyb, že Cobain sebevraždu skutečně spáchá. Text ozvláštňuje množství hudebních a popkulturních reálií, z nichž některé by v českém prostředí mohly být obtížněji srozumitelné, ale příběh na nich není postaven, tvoří spíše jeho pozadí. Na prostor hra neklade žádné zvláštní nároky, odehrává se v jediném prostředí.

Česká premiéra proběhla v olomouckém Divadle Tramtárie v březnu 2011. Podruhé byla hra uvedena ve Slezském divadle Opava v únoru 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz