Kvartet

Titul v originále: Quartett

Žánr: hra
Překladatel: K. R. Jilská
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Svět se řítí do záhuby, ale večírek teprve začíná. Tanec na vlastním hrobě. Muzeum lásek na spáleništi... Nebezpečné známosti vtipnější a temnější než kdykoli dřív. A žádné později už nebude...

Müllerova adaptace epistolárního románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (Les liaisons dangereuses, 1782) je jednou z nejčastěji uváděných autorových her. Román se soustředí na boj o moc mezi markýzou de Merteuil a jejím bývalým milencem Valmontem. Řekne mu, aby svedl její neteř, ale on má větší zájem o zneuctění jiné. Jedovatá konfrontace má svůj průběh. V průběhu hry se role mužů a žen mění: Merteuil se stává zkušeným svůdcem, Valmont panenskou neteří, kterou je třeba "zničit". Mezi těmito dvěma dvorními intrikány, kteří bojují proti svému pádu, se odehrává rituálně ničivý, nadčasový souboj pohlaví, který nezná vítěze.
Premiéra proběhla v dubnu 1982 v Schauspielhaus Bochum.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz