Last Easter

Titul v originále:

Autor: Bryony Lavery
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 3

Bryony Lavery (Velká Británie)

LAST EASTER (POSLEDNÍ VELIKONOCE)

1 m, 3 ž

černá komedie

June má pokročilé stadium rakoviny, nemá cenu si nic nalhávat. V Boha nevěří a možnost, že by existoval a dopustil, aby lidé trpěli, aniž by věděli proč, situaci pouze komplikuje. Přátelé z divadla, kde June pracuje jako osvětlovačka, se ale nechtějí jen tak vzdát. Zorganizují velikonoční výlet do Francie za vínem a pamětihodnostmi se zdánlivě náhodnou zastávkou v Lourdech (co kdyby to náhodou zafungovalo). Zázrak se nekoná, zato June pochopí, že je třeba přijmout stav věcí, a zaváže své přátele slibem, aby, pokud se její stav zhorší, pomohli ukončit její trápení.

Autorka boj s nemocí a přípravu na smrt přibližuje bez velkého sentimentu. Naopak si všímá nepatřičné komičnosti a bizarnosti situací (např. když si na eutanazii přátelé vyberou igelitku s nápisem Tesco pro život), v nichž nikdo přesně neví, jak zareagovat (když si po dokonané eutanazii jedna z postav představuje scénář vyšetřování vraždy jako z krimi filmu a nakonec je zklamaná, že vražda projde bez povšimnutí). Celé věci ale ponechává vážnost - smích je pouze způsob, jak se držet života a odvádět pozornost od nevyhnutelného konce, k němuž musí dospět každý sám.

Hra byla poprvé uvedena v Lucille Lortel Theatre v New Yorku v roce 2004.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz