Late Middle Classes

Titul v originále: Late Middle Classes

Autor: Simon Gray
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Simon Gray

THE LATE MIDDLE CLASSES

4 muži, 2 ženy

Bývalá střední třída, jak by asi mohl znít český ekvivalent názvu, není žádnou sociologickou analýzou, ale sporem o duši nadaného dvanáctiletého chlapce, která se odehrává na půdorysu dvou rodin: anglické středostavovské rodiny a rodiny židovského učitele hudby, k němuž chlapec dochází. Je zároveň ironickým pohledem na zvláštní povahu normality našeho života a našich vztahů, na vše, co jsme si zvykli akceptovat jako samozřejmou součást života, a co nás často svazuje a mrzačí. V tomto smyslu se slovo "Late" v názvu dá vyložit také ve významu "zemřelá".

Hra se odehrává v padesátých letech v uzavřené komunitě na ostrově poblíž Portsmouth. Holly, dvanáctiletý nadaný chlapec dochází na hodiny klavíru k učiteli hudby Brownlowovi, který žije se svou alkoholickou matkou Elly a jejími kočkami. Pan Brownlow, původem vídeňský žid, je zvláštní člověk s platonickou zálibou ve svých nadaných žácích, které si občas během nácviku správné polohy rukou posadí na klín, aniž to ovšem překročí jistou hranici... Hollyho matka Celia, energická žena, si přebytky energie vybíjí v tenisu a pití ginu a cítí zoufalou prázdnotu svého života na ostrově. Na válku vzpomíná jako nejlepší léta svého života, tehdy sloužila jako na jedné z leteckých základen a měla pocit, že je něco platná. Svou situaci se rozhodne řešit přes Hollyho: to on má získat stipendium, aby se celá rodina mohla přestěhovat do Londýna. Otec Charles, typický suchý Angličan, je lékař, patolog. I díky své mu povolání dokonale symbolizuje věcný přístup k životu. Ve spojení se středostavovskou mentalitou prezentuje tato postava spíše neblahý element v životě dvanáctiletého chlapce.

V průběhu hry se nestanou žádné převratné věci: Holly získá stipendium, Celie se dozví o nevěře svého muže a pomstí se mu tím, že zpochybní jeho otcovství, otec odhalí prostřednictvím opileckého blábolu Elly podivný vztah učitele Brownlowa ke svým žákům a zakáže Hollymu studium klavíru (kdo ví, jaké zvrácenosti by mladý chlapec mohl pochytit od tohoto zvrhlého žida!). Rodina se stěhuje do Londýna. Celá hra je rámována druhým, víceméně současným časovým pásmem, ve kterém Holly po třiceti letech přijede během jedné ze svých cest navštívit svého bývalého učitele.

Britská kritika řadí tuto nejnovější Grayovu hru mezi nejlepší autorova díla a oceňuje zejména to, že Grayova temná ironie je v tomto díle obohacena o lidský rozměr a životné postavy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz