LAVV

Titul v originále: LAVV

Autor: Stefan Lindberg
Žánr: hra
Překladatel: Jana Hallberg
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 2

Stefan Lindberg (Švédsko)
LAVV
4 m, 2 ž

Už od prvních tříd základky si nepřipadám jako člověk." Håkan Håkansson
Proč jsem tak debilně mladá?" Båbben
„Jsme plni lásky. Je v nás, v naší tkáni, je v naší krvi, ale na světě chybí a právě tuhle skutečnost jsme si špatně vyložili." Kärstin

Pět hrdinů, kteří brzy opustí základní školu, se potácí pubertou a bojují se svou osamělostí, obavami, touhami a předsudky. Sportovkyně Kärstin, která každou chvíli vysedává u tátova počítače, se do nikoho nemůže zamilovat, Håkan Håkansson je nešťastný, a tak dělá, že není Homo sapiens jako všichni ostatní, ale člověk neandrtálský. Massy, který má silácké a rasistické řeči, se těší, až dostane řidičák na traktor, zatímco Båbben se nemůže dočkat, až ji potká skutečná láska. Nábožensky založený Abel si zase vzal do hlavy, že na školním záchodě při masturbaci dostal AIDS, a chce spáchat sebevraždu. Kärstin ale na internetu našla recept na nápoj, díky kterému protagonisté mohou zázračně přeskočit pubertu, nápoj, který vyléčí všechna trápení a neduhy. Sice se málem hromadně otráví, ale možná si díky nápoji přece jen něco uvědomí a nahlédnou do své budoucnosti.
LAVV je hra, která si nebere servítky, hra o mladých pro mladé nabitá energií, vtipem a aktuálním jazykem mládeže. Je to rychlý sled více či méně souvisejících situací, proložených několika rockovými písněmi. Hra měla premiéru roku 2003 a v roce 2005 byla zařazena do programu Divadelního bienále v Umeå jako jedno z nejzajímavějších švédských dramat posledních dvou let.
Stefan Lindberg (1971) je současný švédský spisovatel a dramatik. Debutoval roku 1999 sbírkou povídek Tusen nålar (Tisíc jehel). Pro divadlo napsal asi deset her a ve Švédsku je považován za jednoho z nejnadějnějších dramatiků mladé generace.

Hru máme k dispozici ve švédštině a německém překladu.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz