Lay Me Down Softly

Titul v originále: Lay Me Down Softly

Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 1

Billy Roche (Irsko)

SLOŽ MĚ NĚŽNĚ (LAY ME DOWN SOFTLY)

z angličtiny přeložil Pavel Dominik

4 m, 2 ž

Hra irského dramatika Billyho Roche (1949) se odehrává na irském venkově v šedesátých letech dvacátého století v prostředí kočovného společenství provozujícího boxerské zápasy doplněné dalšími atrakcemi (kolotoče, střelnice, jasnovidka apod.). Šéfem je zde Theo, dále se setkáváme s jeho přítelkyní Lily a bývalým boxerským trenérem, Theovým přítelem a nyní zaměstnancem Peadarem. Dalším je Junior, bývalý profesionální boxer, který musel pro zranění nohy skončit, a dnes u Thea působí jako opravář. Posledním z této skupiny je Dean, mající za úlohu boxovat s návštěvníky, kteří ho vyzvou. Celá hra je umístěna do stanu s boxerským ringem. Na začátku prvního dějství, ve středu ráno, chystají ring pro další večer a rozebírají včerejší zápas, kdy Dean dal svému vyzývateli pořádnou nakládačku. Vtom přijde zpráva, že se objevila Theova dcera Emer (asi dvacetiletá), jejíž matku Theo opustil ještě před jejím narozením.

Náhle Lily přijde se zprávou, že se v areálu objevil profesionální boxer. Všichni jsou v šoku – tvrdí sice, že Dean je neporazitelný, ale vědí, že proti profíkovi nemá šanci. Ukáže se, že Junior s ním kdysi boxoval, jednou remizoval, jednou vyhrál. Theo se snaží se s profíkem dohodnout, ale neúspěšně – ten, který dostal včera od Deana nakládačku, byl jeho strejda. Takže profík to chce Deanovi vrátit a opakovat to i další večery, a to by celou Theovu partu donutilo přesunout se jinam. Začíná se vytvářet vztah mezi Emer a Juniorem. Theo ohlásí zápas mezi Deanem a profíkem. Tento (ani další) zápas však nevidíme, světla zhasnou.

Když se rozsvítí, je Dean v bezvědomí – profík inkasoval výhru a vrátí se v pátek. Dean s ním znovu boxovat nemůže. Emer napadne, ať se proti němu postaví Junior. Ostatním se ten nápad nejdřív příliš nezdá, ale postupně souhlasí. Theo vypráví Emer o svých začátcích, kdy v patnácti letech přišel do Londýna do boxerského klubu ke svému otci a tam potkal Peadara, který tam boxoval a trénoval.

Druhé dějství začíná ve čtvrtek ráno. Lily vypráví Juniorovi, Emer a Peadarovi o svém prvním manželovi a o tom, jak se seznámila s Theem. Emer oznámí Theovi, že Junior souhlasil, že bude zítra bojovat proti profíkovi. Pokračuje sbližování Emer a Juniora. V pátek odpoledne vzrůstá napětí před zápasem. Lily začne před Emer flirtovat s Juniorem. Emer začíná mít obavy, jestli Junior nastávající zápas přežije bez úhony, a žádá Peadara, aby, kdyby to bylo nutné, hodil do ringu ručník, protože ví, že Junior se za žádných okolností nevzdá. Dojde ke konfliktu mezi Deanem na jedné straně a Juniorem a Peadarem na druhé. Theo Deana zpacifikuje. Pak Theo ohlásí zápas mezi Juniorem a profíkem... Tma.

Když se rozsvítí, Peadar ošetřuje Juniorovi rány. Dozvíme se, že zápas skončil remízou. Emer se nelíbí, že profík dostal svůj podíl výhry, zatímco Junior jako Theův zaměstnanec nedostane nic. Začíná Juniora přesvědčovat, ať s ní odejde. Theo zjistí, že vydělal na zápasu hodně peněz, když přijde Dean oznámit nepříjemnost, ke které došlo venku. Ve stanu zůstanou jen Emer, Junior a Peadar. Emer je na odchodu a bere s sebou všechny Theovy peníze. Junior se ji snaží přesvědčit, ať to nedělá, ale Emer už je pryč – chce chytit noční vlak s mlékem. Peadar přesvědčí Juniora, ať jde za ní. Peadar zůstane sám. Přijde Dean, zjistí, že peníze jsou pryč a chce jít zalarmovat Thea – ještě by Emer a Juniora mohli chytit. Peadar Deana zneškodní a pustí ho, až když si je jistý, že Emer s Juniorem vlak stihli. Pak si Peadar pustí desku (tak aby byla slyšet v celém areálu), sedne si na lavičku, za sebe dá hasák, pokřižuje se a čeká, až si pro něho přijdou…

Titul hry, který na první pohled příliš nekoresponduje s drsným prostředím boxerů, je názvem básně, kterou kdysi napsala matka Emer – poté, co ji Theo opustil, se s ní Peadar ještě setkal, a je to setkání, na které nemůže zapomenout.

Tragikomedie Billyho Roche se odehrává v pro nás exotickém prostředí boxerských zápasů a kočujících atrakcí, které je pravděpodobně už i v Irsku minulostí. Všechny vystupující postavy jsou (zdají se být) nejprve v rodinných nebo přátelských vztazích. Až příchod Emer otevře staré rány a vzbudí žárlivost a závist, které zdánlivě harmonické vztahy zcela rozloží. Všechny postavy (snad až na trochu jednoduššího Deana) mají svůj příběh a svoje tajemství. Žádný z boxerských zápasů neuvidíme – na jednu stranu to diváci mohou vnímat jako ochuzení, na druhou stranu to nechává prostor jejich fantazii (a navíc technicky by box přinášel do inscenace těžko překonatelné problémy).

Hra měla premiéru v Dublinu na podzim 2008. Česká premiéra pod názvem Slož mě něžně se uskutečnila 2. února 2013 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě v režii Janusze Klimszy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz