Leaves of Glass

Titul v originále: Leaves of Glass

Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

LEAVES OF GLASS (Listy ze skla)

2 m, 2 ž

rodinné drama

Nahlédneme-li do útrob jakékoliv rodiny, zjistíme, že jsou někdy dokonce velmi prohnilé, obzvlášť jsou-li postavené ze lží.

Dva bratři, Steven a Barry, mezi sebou nemají zrovna láskyplný bratrský vztah. Starší Steven působí velmi vyrovnaně, obléká se elegantně, vlastní firmu ve východním Londýně a žije spolu s manželkou Debbie v nově postaveném domě. Oproti tomu jeho mladší bratr Barry se potýká s alkoholismem, maluje obrazy, o které nikdo nejeví valný zájem, a k tomu je finančně závislý na svém úspěšnějším bratrovi. Situace se však začne proměňovat v momentě, kdy Debbie oznámí Stevenovi, že čeká jejich dítě, na což on nereaguje zdaleka podle jejích představ.

Barry se mezitím snaží postavit na vlastní nohy. Přestává pít, o jeho obrazy projeví zájem kupec, pomáhá bratrovi ve firmě. Steven s Debbie mezitím navštíví matku obou bratrů Liz, která neustále někomu nabízí čaj a kterou chce Steven přestěhovat z jejich rodinného domu do menšího bytu v jiné části města. Postupně skrz různé poznámky jednotlivých postav a zároveň díky Stevenovým intermezzům v podobě vzpomínání na momenty z dětství spojené s otcem začne vyplývat, jak strastiplné a traumatické dětství obě mužské postavy prožily. Jejich otec totiž v době, kdy oběma chlapcům bylo kolem deseti let, spáchal sebevraždu.

Mentální stav Stevena se začne rapidně zhoršovat, když během autonehody omylem srazí malého chlapce. Ten se mu začne v podobě ducha zjevovat u něj v domě, načež se Steven stane opravdu paranoidním. Před svými halucinace se nakonec schová v absolutní tmě sklepa, kam ho přijde Barry přesvědčovat, aby vylezl, že jeho manželka Debbie rodí a chce ho mít u sebe. Zatímco Steven propadá zoufalství a je čím dál zmatenější a nepoužitelnější, Barry se opět vrací k plnohodnotnému životu a chce se z dosahu své traumatizované rodiny vymanit a odjet co nejdál od nich. Ve sklepení dojde mezi bratry k zásadnímu dialogu, který odhalí nejfatálnější moment jejich zvráceného vztahu. Steven bratra opět dokáže zmanipulovat tak, že mu vysvětlí, jaká je nula a co se přeci tenkrát stalo a podá mu láhev, aby se napil. Tak se vše vrátí do starých kolejí.

Drama mělo premiéru v květnu 2007 v Divadle SOHO v Londýně. Hra sklidila obrovský úspěch u divadelní kritiky. V roce 2023 se po 16 letech vrátila na jeviště londýnského Park Theater.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz