Léčba

Titul v originále: Medicine

Autor: Enda Walsh
Žánr: hra, tragikomedie, černá komedie
Překladatel: Blanka Křivánková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

LÉČBA (Medicine)

1 m, 1 ž a bubeník

Absurdně temná tragikomedie, zčásti až kabaretního ražení, tematizující neotřelou formou otázku duševního zdraví a přístup institucí a společnosti k mentálně postiženým.

Hlavní postava John Kane, muž středního věku, je pacientem psychiatrické léčebny, kde podle všeho strávil velkou část dosavadního života. Součástí léčby je jednou za rok i „dramaterapie“, fantasmagorické divadlo s převleky a playbackem za účasti najatých herců či hereček, v tomto případě Mary a Mary 2, jejichž hašteřivé výstupy tu a tam působí až „klaunsky“.

Během Johnova vyprávění zpodobňují postavy z jeho života, např. nezralé rodiče, šikanující spolužáky, brutálního zřízence léčebny, empatickou spolupacientku a další. Všechny akce rytmizuje a dokresluje hra bubeníka, který je po celou dobu součástí „terapie“. Text, příznačně oscilující mezi realitou a fikcí, zahrnuje básnivé, drsně symbolické pasáže, útržky realistických dialogů z různých prostředí (domov, kostel, škola, léčebna), ale i věcně-humorné reflexe divadla a herecké profese.

Světová premiéra v autorově režii se uskutečnila v srpnu 2021 na Mezinárodním divadelním festivalu v Edinburghu, v listopadu téhož roku se inscenace přesunula do brooklynského St. Ann’s Warehouse.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz