Legally Blond

Titul v originále: Legally Blond

Autor: Nell Benjamin, Laurence O´Keefe, Heather Hach
Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina

Nell Benjamin , Heather Hach , Laurence O´Keefe (USA)
LEGALLY BLONDE (OPRAVDOVÁ BLONDÝNA)

muzikál


První jednání

Studentky Kalifornské university v Los Angeles a členky klubu Delta Nu oslavují budoucí zásnuby své blond kamarádky Elle Woods s Warnerem Huntingtonem Třetím - ano, jedná se o tu bohatou rodinu z Východního pobřeží USA. Konečně je zde vytoužená večeře, kde se mladý Warner má vyjádřit. Ale bohatý následník zdvořile vysvětlí Elle, že ke své budoucí kariéře senátora potřebuje partnerku, která bude seriózní a pošle ji k vodě. Elle je zcela zdrcená, ale brzy dostane nápad, jak získat Warnera zpátky. První věc je, dostat se na Harvardskou universitu (Co? To snad má být problém?) Elle přestane chodit na večírky a s pomocí kamarádek začne biflovat přípravné testy na „práva"; to vše ve jménu lásky. Na harvardský profesorský sbor to ovšem žádný dojem neudělalo. Teprve když Elle a její kamarádky v roli mažoretek nastoupí „ve jménu lásky" před přijímací komisi, pochopí i zkostnatělý Harvard, že Elle JE ta pravá.
Dále se nám představí budoucí snobské spolužáky Elle, na které její dokonalé oblečení neudělá žádný dojem. Teprve zanedbaný, ale milý asistent Emmett Forrest nabídne Elle pomocnou ruku. Ale ani Emmett ji nedokáže ochránit před svým šéfem, profesorem Callahanem, který chce „vidět krev" a zcela nepřipravená Elle je vyhozena z přednášky zásluhou šprtky z dobré rodiny Vivienne, která je novou dívkou Warnera. Chór, jako z řecké tragédie, radí Elle, aby neztrácela optimismus . Elle má pocit, že blondýny vyšly z módy, a že nastalo období brunetek. Vypraví se do salonu krásy, kde ji Paulette radí, jak řeší problémy ona: když Paulette nemá štěstí v lásce (a má ho vůbec někdy?) pustí si oblíbené cédéčko a sní o Irsku. Elle je překvapivě pozvána na maškarní večírek, který pořádá Vivienne, a Elle, jako správná bojovnice, pozvání přijímá. Paulette pomůže Elle vybrat ten správný kostým a vyšle ji na večírek s irskou bojovností a jejími (díky bohu!) stále ještě blond vlasy .
Na večírku Elle, oblečena jako Playboy zajíček, zjistí, že na ni Vivienne ušila boudu; celá společnost je oblečena normálně. Elle se obrní statečností, jde vyhledat Warnera a snaží se ho získat zpátky . Ale Warner nechápe, že Elle má mozek v hlavě; vidí jenom ten nepatřičný převlek. Elle utíká z večírku a narazí na Emmetta, kterého její romantické problémy nezajímají. On sám má vedle studia dvě zaměstnání, aby se na Harvardu udržel. Emmett radí Elle, aby si ujasnila, co je opravdu důležité . Studenti soutěží o prestižní praxi v úspěšné advokátní kanceláři profesora Callahana. Když Warner zjistí, že on a Vivienne praxi získali, požádá, před zraky užaslé Elle, Vivienne o ruku. Ale v zápětí čeká Warnera šokující překvapení: posledním adeptem, který prestižní praxi získává, je Elle Wood .
Druhé jednání
Oblíbená cvičitelka aerobiku Brooke Wyndham, jejíž populární video je známé po celé zemi, je nejnovější klientkou advokáta Callahana a jeho praktikantů. Brooke byla obviněna nevlastní dcerou Chutney, že zavraždila svého o hodně staršího manžela. Brooke je ve vězení, ale ani Callahanovi, ani Emmettovi není Brooke ochotna prozradit své alibi; to se podaří teprve Elle. Ale Elle musí Brooke slíbit, že to alibi nikomu neprozradí: v den vraždy byla Brooke na liposukci. Elle žádá své kolegy právníky, aby Brooke uvěřili, že je nevinná, ale že její alibi nesmí prozradit. Callahan je bez sebe vzteky a přikáže Emmettovi, že musí z Elle to klíčové alibi získat. Elle odmítne, ale pomůže Emmettovi, aby se zalíbil Callahanovi jiným způsobem; vezme ho nakupovat a zásadně změní jeho šatník a celou image. Výsledek překvapí oba dva.
V salonu krásy dělá Paulette Elle manikúru, když se objeví řidič UPS, do kterého je Paulette tajně zamilovaná. Elle a její antický chór ukáže Paulette způsob, jak získat chlapa . Výsledek se dostaví téměř okamžitě.
Třetí den procesu s Brooke přichází nečekaný zvrat: Nikos, který se staral o bazén, prohlásí, že měl s Brooke aféru. Brooke to odmítá a Elle ji věří; zvláště, když na Nikose zkusí „bend and snap" - a nic! Nicos musí být gay! Callahan a jeho tým diskutují její teorii.
Pozdě v noci se snaží Callahan Elle svést. Ta mu dá políček a pochopí, že si ji Callahan vybral nikoli pro její schopnosti, ale pro její vzhled. Utíká z Callahanovy kanceláře a narazí na Warnera, který, spolu s Vivienne, viděli, jak Callahan políbil Elle. Oba se domnívají, že se Elle „prospala" na tuto prestižní pozici. Elle se rozhodne zanechat studií a hodlá se vrátit domů.
Elle se jde rozloučit do salonu krásy s Paulette, kde se náhodně setká s Vivienne. Vivienne změnila své mínění o Elle a přemluví ji, aby zůstala. Elle získá zpátky ztracenou sebedůvěru a vede průvod svých příznivců zpět do soudní síně. Brooke vyhodí Callahana a najímá jako svého obhájce Elle. Callahan protestuje s tím, že Elle potřebuje supervizi koncesovaného právníka. Vstává Emmett; on koncesovaný je. Nabízí Elle supervizi a riskuje tak pro ni svou budoucnost. Brooke se ujímá případu a stojí tváří v tvář nejtěžší svědkyni; nevlastní dceři Brooke a její žalobkyni Chutney. Její svědectví se zdá neotřesitelné, ale Elle usvědčí Chutney ze lži. Její vítězství je tak neotřesitelné, že Warner najednou zjišťuje, že Elle JE seriózní a požádá ji o ruku. Elle konečně má to, co chtěla, ale to, co chtěla, se změnilo. Vrací se na Harvard a promuje jako premiantka, tedy něco, co se ještě žádné blondýně před ní nepodařilo. Sama požádá o ruku..., ale Emmetta. A ten, protože také hloupý, přijímá.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz