Lesík

Titul v originále: Lilleskogen

Autor: Jesper Halle
Žánr: hra
Překladatel: Jaroslava Vrbová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 5

Jesper Halle (Norsko)

LESÍK (LILLESKOGEN)

přeložila Jaroslava Vrbová

7 m, 5 ž

Norská hra o dětském světě a o vztazích a zákonitostech, na kterých je postaven. Autor zachycuje, jak děti mezi sebou komunikují, jak si vytvářejí svoje postavení ve skupině, jak soupeří o vliv, moc, prestiž a popularitu a jak se vymezují vůči světu dospělých, ze kterého vycházejí rozhodnutí o jejich osudech. Vlastní děj nezahrnuje žádné dospělé osoby, ty se ke slovu dostanou pouze v komentářích po letech, kdy se už dospělí účastníci popisovaných událostí zpětně vracejí k zážitkům z dětství.

Skupinka dětí se schází na hřišti poblíž místa, kde všichni bydlí. Hrají si na školu, hádají se o bonbóny a baví se o důležitých věcech, jako je Gagarinův let do vesmíru. Skupina má svého outsidera - Julii Nielsenovou, špatně oblečené děvče z chudší rodiny s obličejem od bradavic.

Kdesi za hřištěm je les, kam se nesmí a který je obehnaný plotem. Ale v plotě se najde díra, a tak se děti vydají špehovat bezdomovce, kteří se v lese usídlili. Překvapivě zde potkají Julii, která se už nějakou dobu straní ostatních a nechce prozradit, odkud má každý týden nové sladkosti a kdo jí dal drahý náhrdelník, navíc pořád pláče. Julii zřejmě někdo sexuálně zneužívá, ovšem co je jasné pro dospělé, děti nechápou.

Při další návštěvě lesa jeden ze starších chlapců nabídne cigaretu retardovanému Peeweemu, který způsobí lesní požár. Peewee je naštěstí zachráněn z hořící chaty, ale požár, o kterém si děti myslí, že vznikl při přistání Gagarinovy rakety, se rychle šíří a děti v panice utíkají. Nakonec se nezjistí, kdo oheň skutečně založil, a potrestáni jsou bezdomovci. Lesní požár byl ale posledním okamžikem, kdy byla spatřena Julie Nielsenová. Jonas, Peeweeho starší bratr, který je jako jediný z dětí schopný soucitu se slabším, si o Julii dělá starosti a neustává v organizování záchranných výprav (v zimě ji např. hledají pod zamrzlou hladinou jezera). Ostatní děti na Julii rychle zapomněly a její místo zaujala nová dívka, hezká Martine.

Zmizení Julie Jonasovi po čase vysvětlí Anitra, která před požárem utekla domů do sklepa, kde si ráda hrála. Odsud viděla, že kdosi zavedl Julii do vedlejšího sklepa, tam ji zabil a schoval pod uhlí. Anitra se však nesvěří nikomu dospělému a ani Jonasovi nikdy neřekne, koho tehdy viděla.

Pak se jednou zjistí, že i nová dívka Martine má nový šperk a nechce říct od koho, také hodně pláče. Jonas se snaží vypáčit z ní její tajemství, ale marně. Příběh tedy končí novou hrozbou.

Hra měla českou premiéru v ostravském Národním divadle moravskoslezském v listopadu 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz