Letztes Territorium

Titul v originále: Letztes Territorium

Autor: Anne Habermehl
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 1

Anne Habermehl(ová) (Německo)

LETZTES TERRITORIUM (POSLEDNÍ TERITORIUM)

3 m, 1 ž

Šestnáctiletý Mořic tráví se svou matkou prázdniny na španělském ostrově Fuerteventura. Hned po svém příjezdu vyplaví vlny na pláž polomrtvého černocha Mehdiho, jenž uprchl na člunu z Afriky, aby našel v Evropě práci. Španělské úřady zavřou Mehdiho do utečeneckého tábora. Mořic ho tam navštěvuje a dá mu svoji adresu do Stuttgartu. Není ani divu, že po čase Mehdi zazvoní u dveří jejich domu. Protože nemá Mehdi povolení k pobytu, rozhodne se Mořic, že u něj může tajně bydlet. Matka Natálie je sice liberálního smýšlení, nicméně se jí i jejímu manželovi Gerardovi, jenž již s nimi nežije, tato situace zajídá. Rozvedení rodiče tak jen bezradně sledují, tak se jejich syn díky Mehdimu postupně začíná pohybovat na hranici zákona. Když se rozhodnou přijmout odvetná opatření, je již pozdě a situace se začne rychle vyhrocovat... V závěru Mořic Mehdiho, jenž začal dealovat drogy, v hádce pobodá a obhajuje se tím, že „jsem to neudělal já, ale něco cizího ve mně, něco z Alžíru, byl to ten zasranej Afričan, co to se mnou jenom udělal“.

Postavy rozvíjejí v 34 krátkých obrazech, replikách – verších téměř tragický příběh bezvýchodnosti situace nejen Mehdiho, ale i Mořicův a jeho rodičů, v němž všichni zúčastnění postupně začnou zneužívat jeden druhého. Utečenectví je hlavním tématem, nicméně hra je kromě toho také rodinným dramatem o hledání domova a o krizi nynějšího kultu individuality.

Hra byla oceněna v rámci festivalu nových dramat Stückemarkt des Berliner Theatertreffens v roce 2008 a tentýž rok uvedena na hamburských Autorentheatertage, úspěšná premiéra proběhla v listopadu 2008 v hamburském Thalia Theater – tato inscenace byla pozvána na mnichovský festival mladé režie Radikal Jung. Další inscenace v Tübingenu v dubnu 2011 dokázala, že hra je aktuální i bez dobového kontextu (vycházela z tehdejší skutečné události).

Autorka (*1981) studovala v Berlíně scénické psaní, napsala také rozhlasové hry, spolupracovala na sérii krátkých filmů. V sezóně 2008/09 se zúčastnila stipendia v düsseldorfském divadle.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz