Lež

Titul v originále: Le Mensonge

Autor: Florian Zeller
Žánr: komedie
Překladatel: Michal Zahálka
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Florian Zeller (Francie)

LEŽ (LE MENSONGE)

přeložil Michal Zahálka

2 m, 2 ž

komedie

ALICE: Takže zbývá jenom lhát?

MICHEL: Zvolit mlčení, řekněme.

Po veleúspěšné Pravdě rozvíjí Florian Zeller podobné motivy v nové komedii Lež. Manželé Alice a Michel čekají hosty k večeři, své dlouholeté přátele Laurence a Pierra, kteří jsou také svoji. Alice je ale celá nesvá, protože o chvíli dříve zahlédla ve městě Pierra, jak se líbá s cizí ženou. To ji staví před morální dilema: udělá přítelkyni větší službu, když jí to řekne, nebo když to naopak zamlčí? Večeře dopadne tak nějak všelijak a když hosté odejdou, začnou se Alice a Michel přít o upřímnosti v partnerském životě a Michel se nakonec nechá dotlačit, aby se coby „důkaz lásky“ přiznal k nevěře. „Důkaz lásky“ samozřejmě málem rozvrátí jejich vztah – ale všechno není tak jednoduché, jak se zdá...

Mimořádně úspěšnou inscenaci ve slavném pařížském Divadle Eduarda VII, režíroval ji Bernard Murat a stejně jako v Pravdě si hlavní roli zahrál Pierre Arditi.

České premiéry se chopilo divadlo Verze (ve Vršovickém divadle MANA) v březnu 2019.

Florian Zeller (*1979) je jedním z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších francouzských prozaiků a dramatiků, britský deník The Independent jej označil za „jeden z nejžhavějších francouzských literárních talentů.“ U nás jsou z jeho her známy tituly Ten třetí (přel. Julek Neumann; Klicperovo divadlo, 2006, r. Petr Štindl; Buranteatr, 2009, r. Zetel), Kdybys umřel… (přel. J. Neumann; Klicperovo divadlo, 2008, r. P. Štindl), Kolotoč (přel. J. Neumann; Západočeské divadlo, 2009, r. Jiří Honzírek), Otec a Matka (oba přel. Michal Zahálka; MD Kladno, 2015, r. P. Štindl; Otce posléze uvedlo i Slovácké divadlo, 2016, r. Tomáš Pavčík a MDP v listopadu 2017). Pravdu uvedlo v březnu 2017 ZD Cheb (poté i Divadlo Na Fidlovačce, MD Ml. Boleslav, rovněž rozhlasová verze). Jeho tituly Otec, Matka a Pravda aktuálně sklízejí velký úspěch na West Endu, Otec také na Broadwayi. Další jeho hrou je i Druhá strana kulis.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz