Library

Titul v originále:

Autor: Scott Z. Burns
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Scott Z. Burns (USA)

KNIHOVNA (LIBRARY)

přeložil Adam Doležal

4 m, 4 ž

psychologické drama

Drama z roku 2015 se věnuje aktuálnímu tématu šílených střelců.

Do školy pronikl střílející šílenec a zabíjel všechny, koho potkal. Caitlin měla vlastně ohromné štěstí, ačkoli byla také vážně zraněna. Do smrti ponese následky, ale žije. Utrpení pro ni ale zdaleka neskončilo. Očitý svědek střelby, spolužák, který byl v době útoku také v knihovně, ale unikl pozornosti střelce, policii i tisku řekl, že slyšel Caitlin mluvit s vrahem a prozradit mu, kam se ostatní schovali.

Caitlin vyslýchá policie, na sociálních sítích se množí nenávistné komentáře. Dawn, matka jedné z obětí, hluboce věřící žena, přijde Cailtin odpustit a snaží se jí vnutit představu, že za nic nemůže, že jednala pod tlakem. Příběh o událostech ve škole žije vlastním životem a Caitlinino tvrzení, že vrahovi nic neřekla, nevěří ani její vlastní rodiče.

Naopak z Joy, která podle svědků vedla své spolužáky v modlitbě, se stala hrdinka, o jejíž příběh vzápětí projeví zájem knižní trh. Tím, že za člověka, který vrahovi prozradil úkryt ostatních, označí oslavovanou Joy, si Caitlin ještě víc ublíží. Bojuje s podlomeným zdravím, s rozchodem svých rodičů a se samotou. Všechny kamarádky se vytratily, a když vyjde najevo, že zatajila, že vraha znala (jednou si od něj s kamarádkami nechaly koupit alkohol, aby měly co vzít na večírek), žáci její školy sepíšou petici, že zrádkyně a lhářka se do školy už nesmí vrátit. Její rodina se dostává do finanční tísně, ale z podpůrného fondu a veřejných sbírek nic nedostanou, protože několik dárců věnovalo peníze pouze pod podmínkou, že fond nepodpoří zrádkyně Caitlin.

Dívka dostane ultimátum - přizná, že vrahovi, i když pod tlakem, pomohla, a bude veřejně litovat svého činu, a pak dostane peníze na léčbu a soukromé studium. Caitlin je na pokraji sil. Nakonec má ale štěstí. Při policejní rekonstrukci vyjde najevo, že se svědek, který původně označil Caitlin, zmýlil. Poznal, že slyšel dívčí hlas, ten ale přicházel z jiné strany, než kde se skrývala Caitlin. Ve skutečnosti to byl hlas Joy, dokonce existuje záznam z policejní linky, na níž svědek v tom okamžiku volal…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz