Lidé

Titul v originále: Humans

Autor: Stephen Karam
Žánr: komedie, tragikomedie
Překladatel: Kristýna Hulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 4

LIDÉ (Humans)

komediální drama

V mezonetovém bytě newyorského Chinatownu, kam se právě nastěhoval mladý pár Brigid a Richard, se o Dni díkůvzdání nad tradičním krocanem s nimi schází celá Brigidina rodina z New Jersey: rodiče Erik a Deirdre, dementní babička Momo a lesbická právnička Aimee, starší Bridigina sestra. Ač na prestižním Manhattanu, nepatří nově získaný byt právě k nejluxusnějším, spíše naopak: obnažené trubky, příležitostné procházky švábů, neustálé nápory hluku, přičítané převážně čínským sousedům, i připomínky živelných a jiných katastrof (pád „dvojčat“), které jižní Manhattan potkaly v nedávné době. Není jasné, zda tento „startovací“ byt nezůstane pro Brigid a Richarda i „cílovým“.

Ještě horším se postupně začíná jevit situace Brigidiny původní rodiny: Deirdre i Erik jsou zřetelně vysíleni péčí o jeho matku, Deirdre má zřetelně na Erika dopal i z jiných důvodů – a Aimee? Ta se právě dozvěděla, že se nestane společnicí ve své firmě, což znamená, že ji musí opustit, její partnerka se s ní definitivně rozešla a ji samotnou čeká nepříjemná břišní operace. Velký rodinný smysl pro humor jen s velikými obtížemi překonává všechny tyto rány. Překoná i tu novou? Erik se během slavnostní večeře neopíjel pivem náhodou: musí rodině přiznat, že po téměř třiceti letech přišel o svoji práci školního správce, protože se zapletl s jednou z učitelek. A tím ztratil i svůj nárok na penzi.

Text, který by se takto popsaný mohl zdát až groteskně vyostřenou ilustrací statistické tendence zhoršujícího se postavení americké střední třídy, vyniká ovšem jemnou komediálností situací i charakterů. Nadšená newyorská kritika varovala, že lepší hru diváci v okolí Broadwaye neuvidí!

Hra měla premiéru v chicagské American Theater Company už v listopadu 2014, newyorská premiéra se v nastudování Roundabout Theatre Company v Laura Pels Theater (off-Broadway) konala v říjnu 2015. Hra byla nominována na Pulitzerovu cenu 2016, získala cenu za nejlepší hru Tony 2016 (inscenace na Broadwayi) a získala cenu Drama Desk Award 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz