Linda Vista

Titul v originále: Linda Vista

Žánr: hra, tragikomedie
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 4

Wheeler se stále ještě nevzpamatoval z bolestivého rozvodu. Je mu padesát a konečně se odstěhoval z garáže domu své ženy do vlastního bytu. Pracuje v obchodě jako opravář starých fotoaparátů, i když je zřejmé, že měl kdysi na víc. Kamarád Paul a jeho žena Margaret by mu rádi pomohli začít nový život, a tak ho seznámí s o deset let mladší Jules, která má za sebou rovněž citový úraz. Wheelerovi ovšem dodnes nedělá problém navazovat kontakty se ženami. Jednou z nich je i vietnamská servírka Minnie, mladá dívka v nesnázích, kterou po jejím dramatickém rozchodu s přítelem Derekem u sebe Wheeler ubytuje. I citlivou Jules, která se živí jako životní trenérka (life coach), na seznamovací večeři získá velmi snadno svou sečtělostí a vtipnou misantropií, která přímo volá po pozitivním přístupu, který poskytuje Julesina metoda. Jejich první sex není ideální, ale po měsíci je zřejmé, že mezi nimi vzrůstá pocit vzájemné blízkosti. Zdá se, že jejich vztah má budoucnost, když ovšem Minnie přijde se zprávou, že je s Derekem v jiném stavu. Wheeler je připraven pomoci jí s potratem, s Minnie se v této mezní situaci vyspí a omámen zkušeností sexu s mladou dívkou se chopí představy, že Minniino dítě přijme za své. Konsternovanou Jules, se kterou si již předtím domluvil večeři na oslavu jejich měsíčního „výročí“, tvrdě odmítne.

Na pikniku, který s Minnií o půl roku později pořádá pro Paula s Margaret, mu Margaret vyčte nejen jeho komické přizpůsobení životnímu stylu o čtvrtstoletí mladší partnerky, ale i to, jak se chová ke své původní rodině. Wheelerův obraz se začne ještě více problematizovat. Minnie se rozhodne vrátit k Derekovi, navzdory tomu, že ji Wheeler prosí na kolenou, aby to nedělala. Dívka to ale bez váhání učiní: z jejího pohledu Wheeler jen využil její situace, aby ji dostal do postele. Wheeler pak marně prosí Jules o odpuštění. Zřejmě v podvědomé snaze vybít svou frustraci zcela nepřiměřeně reaguje na sexuální harašení svého o něco staršího podivínského šéfa vůči jejich kolegyni Anitě. Dostane výpověď. Anita ho kupodivu následuje. Čekala totiž jen na příležitost, aby mohla změnit svůj život. Má v úmyslu studovat. A Wheeler začne oprašovat své sny o kariéře fotografa…

Lettsovo vtipné komorní milostné drama slupku po slupce odhaluje nitro tragikomického antihrdiny – a to ve zcela současných kulisách trumpovské či spíše anti-trumpovské Ameriky, konkrétně kalifornského San Diega, kde se příběh odehrává. Premiéra hry proběhla ve slavném chicagském Steppenwolf Theater v dubnu 2017, česká premiéra v pražském Činoherním klubu v listopadu 2021.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz