Lion in the Streets

Titul v originále: Lion in the Streets

Autor: Judith Thompson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 14 ženy 14

Judith Thompsonová (Kanada)

LION IN THE STREETS (LEV V ULICÍCH)

14 m, 14 ž (možnost zdvojování rolí - mužské role například mohou obstarat i pouze 2 herci)

Duch desetileté dívky Isobel, zavražděné před 17 lety bloudí městem, hledá jako každý správný duch, svého vraha a stává se přitom svědkem setkání a střetů ostatních dospělých postav - a také odrazem jejich osamělosti a utrpení. Hrdiny jednotlivých minipříběhů jsou podváděná žena, matka fanaticky bojující za zdravou výživu, učitelka ze školy pro děti privilegovaných, smrtelně nemocná žena plánující bizarní sebevraždu, homosexuální číšník, katolický kněz sužovaný dávnou vinou, žena upoutaná na lůžko a bezohledná novinářka, která ji interviewuje, muž pronásledovaný ponížením v dětství, nezaměstnaný herec a jeho snoubenka, nucená v rámci erotické hry rekonstruovat své dávné znásilnění.

Každá postava přechází z jedné až existenciálně vypjaté situace do následující, aby posléze předala štafetu další - principem podobným tomu, jaký použil Schnitzler v Reji jsou tak postavy a jejich charaktery osvětlovány ze dvou stran, což přispívá i na malém prostoru k jejich až vrývavé životnosti. Temné příběhy líčí autorka s takovou empirií, humorem a empatií, že se její hra stává zážitkem očistné síly.

Hra (původně přepis rozhlasové hry) získala své autorce (ročník 1954) v roce 1991 prestižní Chalmer´s Award. Její styl bývá označován jako poetický naturalismus - stejně se však vyznačuje i schopností téměř okamžitého psychologického ponoru do nitra postav. Naturalisticky vyhrocené scény vzápětí vyvolávají pochyby o své reálnosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz