Liška mezi jamkami

Titul v originále: A Fox On The Fairway

Autor: Ken Ludwig
Žánr: komedie
Překladatel: Jiří Fisher
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Ken Ludwig (USA)

LIŠKA MEZI JAMKAMI (FOX ON THE FAIRWAY)

z angličtiny přeložil Jiří Fisher

3 m, 3 ž

komedie - fraška

Zkušený americký autor zasadil děj své hry do „věhlasného“ country golfového klubu a vzal si opět na mušku lidské slabosti a neřesti, jež rozjíždějí množství komických situací. Tato jeho fraška je poklonou tradičním anglickým fraškám z let třicátých a čtyřicátých, pracuje se záměnou osob, rychle se měnícími situacemi, romantickou zápletkou a svižným dějem v duchu grotesek bratří Marxových.

Základní dějová linie je „love story“ mladíka Justina, kterému byla svěřena funkce asistenta klubu Quail Valley, a jeho milované dívky Louise, která tam pracuje jako servírka. Oba milenci mají v úmyslu v brzké době uzavřít sňatek a založit rodinu. Do cesty se jim však připletou nečekané problémy a obtíže.

Druhým konfliktem je nesmiřitelná rivalita mezi šéfy významných golfových klubů,mezi předsedou Quail Valley klubu Mr. Binghamem a jeho sokem, předsedou klubu Crouching Squirrel, arogantním Mr. Dickiem. Oba se snaží získat na svou stranu pro nadcházející turnaj skvělého golfistu, neboť v sázce je příliš mnoho peněz a jejich osobní reputace.

S Crouching Squirrel klubem již jeden skvělý hráč smlouvu podepsal a Mr. Bingham usilovně hledá hráče, který by zajistil vítězství v turnaji jemu. Štěstí mu přinese nečeká zpráva, že jeho nový asistent Justin je nesmírně talentovaný hráč golfu, a na místě s ním tedy podepíše smlouvu. Justin ho nezklame a hned v úvodu turnaje se vyšvihne na první místo. Jeho hráčský um a suverenitu však podkopou pochybnosti o tom, zda se jeho sňatek s milovanou Louisou uskuteční. Justin totiž zjistí, že Louisa (nedopatřením) spláchla na toaletě zásnubní prsten, který jí koupil a daroval.

Ve snaze vrátit Justina do pohody a pomoci mu opět získat hráčskou suverenitu uspořádají Mr. Bingham a jeho bývalá manželka Pamela večírek s lahvemi šampaňského - milenci se však na mejdan nedostaví, za to oba bývalí manželé to rozjedou ve velkém a po mnoha skleničkách perlivého vína jim dělá potíže udržet se na nohou. A náhle zjišťují, že stará láska skutečně nerezaví.

Další ženskou postavou je současná manželka Mr. Binghama, rozkazovačná a nesnesitelná paní Muriel, kterou Mr. Bingham z celého srdce nenávidí a nikterak se tím na veřejnosti netají.

Ludwigova fraška si bere na mušku tradiční instituce a hodnoty (manželství, peníze, společenský status...), což umožňuje rozehrát na jevišti nepřeberné množství komických situací.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz