Lišky nelžou aneb Zvířátka na letišti

Titul v originále: Füchse lügen nicht

Autor: Ulrich Hub
Žánr: komedie, hra pro děti
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 4

Na letišti panuje anarchie, duty free shopy jsou opuštěné, letadla nelétají a nabírají několikadenní zpoždění a jediný, kdo ještě v odletové hale čeká na svůj let, je osm zvířátek. Nevědí, že letišti hrozí kvůli nekvalitní konstrukci propadnutí střechy – prostě na ně zapomněli.

Jde opravdu o pestrou směsici charakterů. Líný panda se neustále ohání svým cestovním pasem, kde má razítko, že je zákonem chráněný, tudíž by měl mít veškeré výhody – letí do své zoo, kde ho rozmazlují. Husa pořád panikaří a hledá ve svojí cestovní tašce svůj pas – musí letadlem dohnat své hejno, které jí uletělo na jih. Opice je pokusné zvíře, má namířeno zpět do laboratoře a je závislá na různých léčivech, takže je poněkud labilní a nervózní. Tygr je mediálně známý a pracuje pro reklamu – kdo by neznal výrobky s tygříkem? A dvojice naklonovaných ovcí mluví současně a je jako děti ze zkumavky abnormálně inteligentní. Pes je hlídač letiště, který přišel při výbuchu jedné bomby u výdeje zavazadel o čich. A konečně liška nebo lišák je jakýsi Kašpárek – zničehonic se objeví z šachty ventilace, dělá zvířátkům naschvály, krade a zase jim vrací jejich doklady a usvědčuje je z jejich lží tím, že lže sám. Ukáže se, že pes neumí čmuchat, husa létat, ovce nemají rodiče, tygr je ve skutečnosti mnohem starší než vypadá a opice prášky jíst nemusí.

Zvířátka nakonec lišáka zlynčují a začnou plundrovat duty free shopy, ale ukáže se, že lišák jim chtěl svými kousky pomoct. Nikdo mu nevěří, že letiště každou chvíli spadne, ale začne se ukazovat, že je to pravda. Zvířátka tato extrémní situace spojí, skamarádí se a s vidinou společného bydlení na venkově a nového života kvapem a na poslední chvíli opouštějí šachtou ventilace letiště, které se začíná bortit...

Poučná pohádka, ve které všichni tak trochu lžou, ale nakonec táhnou za jeden provaz, je vhodná pro starší děti od 8 let. Byla poprvé uvedena v drážďanském divadle pro mládež Theater Junge Generation v květnu 2012 v autorově režii. U nás ji uvedla řada ochotnických souborů.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz