Lives of the Saints

Titul v originále:

Autor: David Ives
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

David Ives (USA)

LIVES OF THE SAINTS (ŽIVOTY SVĚTCŮ)

obsazení variabilní (pův. 3 m a 2 ž, všichni v řadě rolí)

Úspěšný americký dramatik David Ives (*1950, mj. autor Venuše v kožichu, jejíž filmovou adaptaci nedávno natočil Roman Polanski) je znám jako „maestro malé formy", jak jej už v polovině 90. let nazval recenzent listu N. Y. Times (a jak dokládají jeho čtyři aktovky, které do češtiny přeložila Hana Ulmanová). Známé off-broadwayské divadlo Duke on the 42nd Street v březnu 2015 s velkým úspěchem uvádělo jeho novou kolekci šesti aktovek Životy světců, která si mj. vysloužila pětihvězdičkovou recenzi od kritika Charlese Isherwooda z N. Y. Times.

Hry a hříčky z kolekce se vyznačují zvláštním mixem hluboce lidských témat a mnohdy nesmírně bizarního humoru, který stylově odkazuje tu k Monty Pythonům, tu k Woodymu Allenovi: jedna z nich vypráví pohnutou milostnou historii muže a krásné pračky, jiná o konzultaci u lékaře, do níž zasahují identičtí a dokonale synchronizovaní dvojníci pacientky i lékaře samotného, další o prudérní, uzavřené ženě, která se po skonu zvedne ze smrtelného lože a začne žoviálně prozrazovat rodinná tajemství i leccos o své skutečné povaze. Více než dvacítku postav v šesti hříčkách hrála v New Yorku pětice herců, kteří podle Isherwooda prokázali schopnost „přaštěných skečově-komediálních ohňostrojů i tvorby plnocenných hlubokých postav na malých plochách". Právě pro takové herce - a pro divadla se zájmem o chytrou, absurdní, divoce zábavnou i lehce posmutnělou komedii - by mohly Ivesovy aktovky dobře posloužit i u nás.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz