Ljubov u slivnovo bačka

Titul v originále: Ljubov u slivnovo bačka

Žánr: tragikomedie
Jazyk: ruština
Postavy: muži 1 ženy 1

Vasilij Vladimirovič Sigarev (Rusko)

LJUBOV U SLIVNOVO BAČKA (LÁSKA U SPLACHOVACÍ NÁDRŽE)

Žert v jednom dějství

1 m, 1 ž

Tragikomická hříčka s velmi vtipnými dialogy, vycházejícími z konfrontace dvou zcela kontrastních komických typů - exaltované básnířky, která píše poezii pro děti, a instalatéra - burana alkoholika, ignoranta - který přijde opravit neprůchozí klozet. Tématem je míjení a odcizování.

Zasněná básnířka zrovna upustila cigaretu za psací stůl, ve kterém skladuje svá dílka. Propadne panice. Příchozí instalatér cigaretu hbitě zneškodní a žena ho zahrne chválou a radostnými výkřiky: „Vy jste zachránil mé děti!" Nazývá ho Herkulem a Apollónem. Jeho obhroublý slang obdivně nazývá metaforou, které ona, hloupá, není s to porozumět.

Básnířka se nespokojí se slovy vděku a protože podlehla zachráncovu kouzlu, znovu a znovu hlásí závadu na toaletě a žádá si svého opraváře. Toho pak při další návštěvě čeká navoněný a květinami vyzdobený záchod a básnířčina otevřená náruč. Obměkčí ho až láhev šampaňského, má totiž k lahvím všeho druhu blízko. Čím víc je upito, tím víc se nechává básnířkou okouzlit. Vrcholem večírku je, když básnířka sebou plácne na pohovku s pokřikem: „Vezmi si mě!" Tím instalatéra naprosto odzbrojí, neboť není přivyklý na úspěch u žen, týden se nemyl a navíc je zde v pracovní době. Domluví se na večer, ale to už je básnířka v naprosto jiné náladě - protože její vývody mívají máloco společného s objektivním vnímáním reality - vyčte mu, že byl u jiné ženy a pošle ho, nechápajícího, pryč a uzavře se do svého bolu o nádherné, ale nenaplněné lásce.

Po nějaké době se instalatér znovu a o své vůli vrací. Je v obleku, nese květiny a vyslovuje seriózní návrh na společné soužití. Básnířka ho nejdřív nepozná a pak mu vyčte lehkomyslnost, s jakou si s ní zahrál a definitivně před ním zavře své dveře.

Text končí ve výrazně proměněné náladě - tklivým monologem instalatéra o zklamání, jak se rozhodl něco ve svém životě změnit, ale nakonec po něm zůstanou právě jen řádka prázdných lahví.

Vhodné jakékoli činoherní divadlo (večer krátkých her).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz