Lov začíná (Sherlock v nesnázích)

Titul v originále: Game´s Afoot

Autor: Ken Ludwig
Žánr: komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 5

Komedie u nás dobře známého amerického autora Kena Ludwiga (Shakespeare v Hollywoodu, Tenor na roztrhání, Měsíc nad Buffalem) začíná jako detektivní příběh/mystérium ve stylu detektivky A. Christie Pasti na myši, postupně se však proměňuje v divokou frašku plnou překvapení a komických situací.

William Gillette, herec specializující se na postavu Sherlocka Holmese, je při představení kýmsi postřelen. O dva týdny později, na Vánoce roku 1936, si do svého supermoderního domu v Connecticutu pozve kolegy ze své herecké společnosti s úmyslem vypátrat, kdo se ho pokusil zabít. Jedná se o čerstvé novomanžele Simona a Aggie (která je snad do Williama zamilovaná), a Williamovy dávné kolegy a manžele Felixe a Madge. Venku zuří sněhová bouře, vypadává elektřina i telefonní spojení. Přítomna je Williamova matka a také divadelní kritička Daria Chase, která všem leze na nervy a na všechny něco ví. William má plán, jak odhalit, kdo se ho pokusil zabít - zorganizuje seanci (Daria je médium) a přemluví Madge, aby předstírala, že ji během této seance někdo zavraždil. Ani pod vlivem šoku se však nikdo nepřizná a Daria je velmi naštvaná. Vzápětí jí někdo vbodne dýku do zad. Všichni (snad kromě Williama) by k tomu mohli mít motiv. Williamovi se poté, co zavolal policii, k vraždě přizná jeho matka, a tak se s Felixovou pomocí rozhodne ji krýt. Předstírá, že k žádné vraždě nedošlo a Dariinu mrtvolu ukryje. Dorazí zdánlivě neškodná anglická policejní vyšetřovatelka Goringová, která tvrdí, že se jí nějakým záhadným způsobem podaří každého zločince usvědčit. A ukrýt před ní mrtvolu je mnohem obtížnější, než se Williamovi původně zdálo. První manžel Aggie byl nesmírně bohatý a zemřel za podivných okolností. Daria i Simon byli tehdy nablízku. Je to snad důvod, proč musela Daria zemřít? William chce vraha co nejrychleji odhalit, ale zapomíná, že i když je vynikajícím představitelem Sherlocka Holmese, jeho dedukčními schopnostmi obdařen nebyl. A nedorozumění, nečekaná odhalení, oživlí zavraždění a další překvapivé situace nabírají stále rychlejší tempo…

William Gillette skutečně žil (byť v jiné době) a byl slavným představitelem Sherlocka Holmese. Hra nabízí pozoruhodné herecké příležitosti, inteligentní zábavu a také zajímavé téma identifikace herce s postavou, kterou hraje mnoho desetiletí. Hra měla premiéru v listopadu 2011 v Cleveland Play House v režii Aarona Posnera. V roce 2012 získala cenu Edgara Allana Poea za nejlepší hru. Česká premiéra proběhla v DJKT Plzeň v prosinci 2014, v březnu 2020 hru uvedlo Východočeské divadlo Pardubice pod titulem Sherlock v nesnázích.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz