Love and Other Acts of Violence

Titul v originále: Love and Other Acts of Violence

Autor: Cordelia Lynn
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

LOVE AND OTHER ACTS OF VIOLENCE (Láska a jiné násilí)

Děje se v současnosti v blíže neurčené zemi zmítané politicky neklidnou situací. Dva mladí lidé, On a Ona, se seznámí na večírku. Společného toho mají málo. On je Polák, chudý básník, aktivní debatér, vždy plný emocí, který nechybí na žádné demonstraci. A Ona je zajištěná, řídí se přísnou logikou vědy a přála by si nevšímat si okolí a v klidu se věnovat bádání ve své laboratoři kdesi v podzemí. Aby měla klid, dokonce si změnila příjmení, které znělo příliš židovsky. Jejich rozdílnost je zpočátku solí vztahu, ale nakonec právě ona jejich vztah rozleptává.

Autorku ale nezajímá jenom (trefná) analýza příběhu jedné lásky. Dívá se dál, do minulosti. Hledá, jak do našich současných životů prorůstá a jak se v našich zkušenostech zrcadlí dávné události. A když pak poznáme minulost, uvidíme současnost v novém světle.

Druhou část textu totiž tvoří příběh z doby lvovského pogromu v roce 1918. Stejní herci, nyní jako Tatte a Baba, otec a jeho dcera, čekají doma na dva dívčiny mladší bratry. Chlapci někde v ulicích stavějí barikády a sestra se o ně bojí. Rozjásaní bratři se v pořádku vracejí domů, radost ze shledání nemá dlouhého trvání. Všichni kromě Baby se stanou obětmi jednotek Poláků, kteří dobývají Lvov a vylévají si zlost na místních židech. Baba vyleze z úkrytu, ale v domě je stále ještě jeden z vrahů. A tak tu znovu stojí proti sobě dvě znepřátelené strany: židovka a Polák.

Zajímavá hra byla uvedena v říjnu 2021 v Donmar Warehouse v Londýně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz