Lovely Rita

Titul v originále: Lovely Rita

Autor: Thomas Brasch
Žánr: aktovka, drama, černá komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

LOVELY RITA (Úžasná Rita)

9 m, 3 ž (možnost zdvojení postav)

jednoaktovka, drama

Je konec druhé světové války. Rita je sedmnáctiletá osiřelá dívka, která má velké sny. Chce být filmovou herečkou. Místo toho žije s pěti dalšími ženami v železničním vagónu. Rita se ale nevzdává. Udělá vše, co je třeba, aby si splnila své sny. Spí s důstojníkem okupačního vojska, ale ve spontánním vzrušení ho zastřelí. Společně s dalšími ženami pohřbí tělo, ale vězení neunikne. I přesto se Rita nakonec stane filmovou hvězdou. Jak? Producenty nadchne natočením vlastnoručního potratu pletací jehlicí na veřejných toaletách.

Autor se narodil v posledním roce války ve Velké Británii německým emigrantům židovského původu a roku 1947 se s rodiči vrátil do stále okupovaného Německa. V NDR studoval žurnalistiku a dramaturgii, ale brzy se setkal s cenzurou kvůli kritice okupace Československa. Lovely Rita je posledním jeho dílem před emigrací do Západního Berlína roku 1975. O tři roky později byla krátká hra poprvé uvedena na jevišti Schillerova divadla v Berlíně. Hra zkoumá osud opuštěné ženy ve vybombardované zemi a za pomoci odkazů na největší díla německé literatury skládá filozofický příběh o ženě s velkými sny ve světě, kde vládnou muži.

Hra se právě překládá.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz