Lyons

Titul v originále: Lyons

Autor: Nicky Silver
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Text nemá zvláštní zápletku a vlastně ani klasický děj, ale způsob, jakým autor píše šťavnaté dialogy a jak proti sobě staví jednotlivé postavy, je zárukou jevištního úspěchu. Ve třech scénách autor vytvořil přesvědčivý portrét rozpadající se čtyřčlenné rodiny.  Dlouhodobě napjaté vztahy dospějí k výbuchu emocí a postupnému odkrývání dalších a dalších skrytých tajemství - v nemocnici, kde Ben, otec rodiny, umírá na rakovinu. U jeho postele drží stráž jeho žena Rita a z katalogu vybírá nový nábytek do obýváku, protože Ben byl vždycky proti výměně a teď bude mít konečně volnou ruku. Ben tváří v tvář smrti ztratil zábrany a nešetří ostrými, značně vulgárními komentáři. K lůžku pacienta povolá Rita i jejich dospělé děti, Curtise a Lisu, a oznámí jim, že otcova smrt je očekávána každým okamžikem. Postupně vychází najevo, že obě děti jsou životní ztroskotanci, Lisa je svobodná matka a vyléčená alkoholička, kterou opustil muž, ale ona po něm stále touží, její bratr Curtis prozradí, že ji manžel bil. Lisa, zdracená zradou svého bratra, na chvíli opustí pokoj a když se vrátí, je na ní vidět, že pila. Curtis je zavrženec, otec ho úplně zatratil kvůli jeho homosexuální orientaci. Rita přizná, že manželovo chování vůči synovi ji v jednom okamžiku vedlo až k pořízení zbraně a plánování vraždy. Aby toho nebylo málo, Lisa se pomstí Curtisovi a všem sdělí jeho tajemství, že Curtisovi partneři byli a jsou pouze imaginární. Teď už několik let žije s neexistujícím Peterem.

 Všichni všechny cíleně zraňují a zároveň u nich jako základní instinkt funguje potřeba vyhrabat se ze špíny a najít si spřízněnou duši. V rodině ale už takovou útěchu nenaleznou.  Celý text je výjimečně bouřlivý, skvěle graduje a nechybí jmu ani sarkastický černý humor.

Autor má na svém kontě celou řadu úspěšně inscenovaných her, ale s tímto rodinným dramatem se v roce 2012 dostal až na Broadway. 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz