M. Butterfly

Titul v originále: M. Butterfly

Autor: David Henry Hwang
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

M. BUTTERFLY (M. Butterfly)

drama

René Gallimard je vězněn za velezradu. Ve své cele dokáže myslet jen na dokonalou ženu - na čínskou operní zpěvačku Song Liling, kterou poznal jako francouzský diplomat v Pekingu. René jí propadl a vyzradil státní tajemství. Song ovšem není tím, za koho se vydává. Čínské ženy mají zakázáno vystupovat na jevišti, takže je Song ve skutečnosti muž převlečený za ženu, a navíc špion čínské tajné služby.

Hra zkoumá otázky genderové proměnlivosti a geopolitické vztahy mezi Západem a Východem. Autor hru napsal v první verzi v osmdesátých letech minulého století, poté ji v roce 2017 přepsal pro uvedení na Broadwayi – v přepracované verzi nabývá příběh nové rezonance díky politickým a společenským změnám 21. století. Hra též získala bezpočet ocenění, především je třeba zmínit získané ocenění Tony Award a finálovou nominaci na Pulitzerovu cenu. Hra se také dočkala filmového zpracování. Autor byl na Pulitzerovu cenu nominován celkem třikrát, kromě M. Butterfly získal nominaci také za texty Yellow Face a Soft Power. Ve své práci se zabývá především svými čínsko-americkými kořeny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz