Má ruka

Titul v originále: My Arm

Autor: Tim Crouch
Žánr: monodrama
Překladatel: Tereza Kosáková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1

Tim Crouch (Velká Británie)

MÁ RUKA (MY ARM)

přeložila Tereza Kosáková

1 m

monodrama

Děj je jednoduchý: desetiletý chlapec se rozhodne, že po zbytek svého života bude žít s rukou zdviženou nad hlavou. Jeho třicetileté já v monolozích reflektuje, jaký toto nesmyslné rozhodnutí mělo dopad na jeho dětství a dospívání: „V deseti letech jsem se rozhodl, že udělám něco smysluplného. Dal jsem si proto ruku nad hlavu a nechal ji tam. Teď, po třiceti letech, mě toto gesto naplnilo takovým smyslem, že se to nedá vydržet!"

Celý monolog vypráví o tomto gestu. Ukazuje, že i zdánlivě bezvýznamná skutečnost se může stát uměním. Hlavní hrdina hry se díky své zvednuté paži stal celebritou a ikonou newyorské umělecké scény. Jeho příběh je prezentován kombinací živé performance, digitálního filmu a oživením předmětů denní potřeby, které dodají diváci před každým představením. Tématem je moderní umění pracující s všedností a banalitou a také lidská individualita. Smyslem chlapcova a následně mužova života se stal zájem druhých o jeho gesto: nejprve rodiny reprezentující konformitu a nudu, posléze psychiatrů zaměřených na výstřednosti a nakonec samotných umělců.

My Arm byla uvedena v roce 2003 na edinburském festivalu. Od té doby s ní její autor hostoval po světě, hlavně v Americe.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz