Mackerel Sky

Titul v originále: Mackerel Sky

Autor: Hilary Fannin
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Hilary Fannin(ová) (Velká Británie)

MACKEREL SKY (NEBE PLNÉ BERÁNKŮ)

3 m, 3 ž

Autorka před divákem rozvíjí několik scén ze života rodiny Brazilových. V jedné domácnosti spolu žijí matka Mamie, její tři děti (syn a dvě dcery) a Tom, Mamiina tchyně. Manžel chybí. Ještě před narozením nejmladšího dítěte totiž odešel z domu a už se nevrátil. Pravděpodobně se rozhodl pro vlastní námořnickou svobodu, ale různí členové domácnosti se s jeho selháním vypořádávají různým způsobem. Děje se v Dublinu v 70. letech 20. století.

Rodinnou sešlost zastihneme v den Mamiiných narozenin. Společnost je to poněkud neuspořádaná a ne úplně ideální, lehce praštěná, což je pro diváka zdrojem zábavy. Zdá se, že Madeleine, starší dcera, má podezření, že by mohla být těhotná. Mladší dcera Stephanie, která roste ve vzornou katoličku a bílou vránu svojí rodiny, se bláhově zaobírá starou pohlednicí, kterou kdysi dávno poslal její nezvěstný otec. Babička je ztracená kdesi v minulosti a narozeninový dort schovává v pračce. A Mamie, kdysi pověstná krasavice s krátkou kariérou populární zpěvačky, teď opuštěná svobodná matka, je za to všechno zodpovědná. Vrcholem první poloviny hry je příchod exekutora, který oznámí, že dům je zadlužen do té míry, že neodvratně propadá bance.

V druhé polovině se víceméně řeší, co s budoucností. Babička si přeje odcestovat „domů“, jenže už neví, kde to je. Madeleine si myslí, že by mohla odejít do rodiny mladíka, s nímž se vyspala. Svou záchrannou náruč Mamii a celé její rodině nabízí soused Ted. Chce, aby se za něj Mamie vdala, a svěří se jí, že ji celá léta miloval, a to ještě v době, kdy její manžel pobýval doma a Tedova žena byla naživu. Bylo by to jednoduché řešení, ale Mamie Teda odmítá, zachová si svou hrdost a samostatnost. Celá rodina se nakonec smíří a rozhodne se začít někde jinde zase znova a spolu.

Titul hry je slovní hříčkou - znamená nebe s beránky, ale ve hře se také často mluví o nepříjemnostech po požití makrely (mackerel). Hra byla uvedena v londýnském Bush Theater v roce 1997.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz